Blog o Rozwoju osobistym, Copywritingu i Pozycjonowaniu

Wyjaśniam, jak prosto i skutecznie rozwijać się, pozycjonować strony www oraz zwiększać swoje dochody. Bądźcie ze mną na bieżąco a rozwój osobisty gwarantowany!

Polecam, Pozycjonowanie, Rozwój, Wordpress

Jak założyć bloga od A do Z? I gdzie założyć bloga?

jak założyć blog, jak założyć bloga wordpress

Zastanawiasz się poważnie, jak założyć bloga? Może myślisz o tym, aby prowadzić bloga osobistego, firmowego bądź bloga, na których chciałbyś zarabiać? Jeśli tak, to powinieneś dokładnie dowiedzieć się, jak założyć bloga krok po kroku. Okazuje się, że najlepszym narzędziem w tym kierunku okazuje się WordPress, szczególnie jeśli już myślisz o blogu na swojej domenie. To poprzez WordPress sam proces związany z założeniem bloga, jak i jego utrzymaniem, aktualizacją oraz pozycjonowaniem, okazuje się o wiele prostszy.

Ale są również darmowe platformy, jak Blogspot.com czy WordPress.com, które oferują założenie bloga za darmo. Tak więc może myślisz jeszcze, gdzie założyć bloga? Przekonaj się więc, jak założyć bloga krok po kroku od A do Z! Cenne poradniki ze zdjęciami i filmami poniżej 🙂

Zachęcam do obserwowania bloga o copywritingu, seo i pozycjonowaniu stron www

Zachęcam do obserwowania bloga. Zapisz się po prawej stronie bloga, a prezenty wyślę Ci na emaila 🙂 Obserwuj także kanał na YT i dołącz do grupy wsparcia na Facebooku! Do usłyszenia!

Spis treści:

1. Jak założyć bloga WordPress na własnej domenie?

2. Jak założyć bloga na WordPress.com?

3. Jak założyć bloga na Blogspot.com?

Jak założyć bloga WordPress na własnej domenie?

jak zalozyc bloga wordpress na własnej domenie

Film/Poradnik „Jak założyć bloga WordPress krok po kroku”:

Artykuł + zdjęcia:

WordPress to wyjątkowe narzędzie, które rozwija się przez cały czas. A to oznacza, że postawienie bloga na wordpressie gwarantuje nam dostęp do jak najnowszych narzędzi i możliwości pozycjonowania. Jeśli więc chcemy, aby nasz bloga czekała jak najlepsza przyszłość, to pamiętajmy, że WordPress stanowi dla nas najlepsze rozwiązanie.

Jak więc założyć bloga na WordPressie? Przejdźmy dalej!

I. Zakup domenę

Wizytówką każdego bloga jest jego domena, która powinna odnosić się do treści, która się na nim pojawia bądź jego głównego przesłania czy autora. Dodatkowo warto ustalić końcówkę domeny. Jeśli nasz blog ma być dostępny jedynie dla czytelników w Polsce, to wystarczy zakupić domenę z końcówką „.pl”. Natomiast, jeśli mamy zamiar rozpowszechnić naszego bloga także dla czytelników zagranicznych, to dobrze byłoby postawić na końcówkę „.com”.

Gdzie zakupić domenę? Przejdź do artykułu „Tanie domeny lub całkowicie darmowe„.

II. Zakup hosting

Masz do dyspozycji różnorodne firmy hostingowe. Ja polecam Ci Hekko, która działa od kilku lat sprawnie i szybko. Dodatkowo dla pierwszy klientów organizuje często promocje na Hosting, w przypadku którego jeszcze otrzymujemy 1 domenę za darmo. Więcej o tej ofercie w artykule „Najlepszy hosting www„.

Inne popularne i pozytywnie oceniane to także OVH i Zenbox.

III. Zainstaluj aplikację WordPress na swoim hostingu:

A. Opcja 1: Za pomocą narzędzia Direct-Admin

Zapraszam do artykułu „Instalacja WordPress w Direct-Admin krok po kroku„. Do dyspozycji cenny dawka wiedzy i dokładny filmik.

Filmik:

B. Opcja 2: Skopiowanie aplikacji WordPress do naszego hostingu

W pierwszej kolejności musisz pobrać pliki WordPressa z oficjalnej strony WordPress.org. Nie pobieraj z innych źródeł, aby nie nabawić się żadnych problemów, wirusów itp. Kliknij tutaj, poznaj najnowszą wersję WordPressa (aktualnie 4.9.1) i pobierz.

Gdy pobrałeś pliki WordPressa na dysk komputera, to następnie zadbaj o rozpakowanie tej paczki do jednego folderu. Następnie wszystkie pliki znajdujące się w tym folderze prześlij na serwer. Wykorzystaj w tym kierunku dowolnego klienta FTP, jak FileZilla bądź uwzględnij klienta FTP online, na przykład net2ftp.com.

Wszystkie pliki WordPressa prześlij do katalogu publicznego serwera, którego nazwa zazwyczaj brzmi „public_html” lub „www”. Zawsze możemy skontaktować się do firmy hostingowej o zapytanie w tej sprawie.

Następnie tworzysz bazę danych, której to WordPress będzie gromadził odpowiednie dane. Czynimy to często z poziomu cPanel bądź Direct-Admin. Poprzez taki panel administracyjny najpierw dodajemy naszą nową domenę i następnie w nią klikamy. Na stronie głównej przechodzimy do sekcji „Bazy danych MySQL” i klikamy w pozycję „Utwórz bazę danych„. Po utworzeniu do naszej bazy danych „dodajemy użytkownika„. Wybieramy odpowiedni login i hasło (dbamy o zapisanie tych danych).

Zatwierdzamy przyciskiem „Utwórz użytkownika” i następnie nadajemy użytkownikowi właściwe uprawnienia. Chcemy więc wszystkie uprawnienia, więc dokładnie je zaznaczamy. Mniej uprawnień zaznaczamy, jeśli chcemy bazę danych udostępnić również dla innych użytkowników WordPress, którzy mieliby zarządzać naszym blogiem. Tak oto utworzyliśmy nową bazę danych z nowym użytkownikiem, więc możemy przejść do kolejnego kroku.

Rozpoczynamy działanie instalatora WordPress. Wpisujemy do przeglądarki internetowej adres naszej strony. Dzięki temu ukaże się powitalna strona instalatora WordPress. Dowiadujemy się na wstępie, jakie informacje będą nam potrzebne w celu ukończenia takiej instalacji. Dane te posiadamy, więc klikamy w „Zaczynajmy„.

Wordpress instalacja bloga rozpoczęcie pracy instalatora

W drugim oknie podajemy dane bazy danych. Dodają nazwę bazy danych musimy pamiętać o dadaniu prefiksu. Wpisujemy nazwę użytkownika przypisanego do bazy danych. Wpisujemy hasło nadane użytkownikowi. W pole „Adres serwera bazy danych” wpisujemy „localhost„(sprawdza się w 90%, pewne firmy hostingowe wymagają innego adresu serwera bazodanowego). W pole „Prefiks tabel” wprowadzamy własny prefiks dla tabel używanych przez WordPressa – decydujemy się na uzupełnienie tego pola, jeśli mamy zamiar w jednej bazie zainstalować kilka kopii WordPressa. My po prostu zostawiamy tutaj domyślną wartość, czyli „wp_„. Po poprawnym wypełnieniu wszystkich pól klikamy w „Wyślij„. Tak wygląda to okno:

wordpress instalacja bloga dane bazy danych

Następnie WordPress stara się ustalić czy wszystkie wprowadzone przez nas dane są poprawne. Jeśli tak, to przechodzimy do końcowej części instalacji.

Po zatwierdzeniu wprowadzonych danych przechodzimy do kolejnego ekranu, w którym podajemy „Tytuł bloga” (zawsze możęmy go zmienić w ustawieniach WordPressa). Tworzymy także główne konto administratora, czyli nasze konto, które umożliwi nam logować się na bloga i nim zarządzać. Pamiętajmy, że WordPress nie pozwala na późniejszą zmianę nazwy tego konta, więc dokładnie się nad nią zastanówmy (w przeciwnym razie zmianę wprowadzamy za pomocą specjalnej wtyczki WordPress).

jak założyć bloga wordpress wymagane informacje

Mamy możliwość jeszcze opcję na dole „pozwól wyszukiwarkom indeksować tę witrynę„. Zaznaczamy, jeśli chcemy, aby nasz blog był już widoczny dla wyszukiwarek. Na początek polecam nie zaznaczać, dopiero w momencie, gdy wygląd i początkowa treść bloga będzie już gotowa. Wtedy, jeśli już chcemy, aby blog był widoczny dla wyszukiwarek, to logujemy się na WordPressa do panelu administracyjnego i przechodzimy do zakładki „Ustawienia”, „Czytanie” i zaznaczamy odpowiednie pole oraz zapisujemy.

Klikamy „Zainstaluj WordPressa” i dzięki temu kończymy instalację. Jeśli się powiodła, otrzymujemy info „Sukces. WordPress został zainstalowany” bądź podobne powiadomienie 🙂 Możemy wtedy przejść w „zaloguj” i dzięki temu logujemy się już na naszego bloga Wodpress.

wordpress instalacja bloga zakończenie instalatora

Udało się, zainstalowaliśmy WordPressa na swoim serwerze 🙂

A jeśli uważamy, że to dla nas za bardzo skomplikowane, to weźmy pod uwagę sposób pierwszy, czyli Instalacja WordPressa za pomocą panelu Direct Admin bądź cPanel.

IV. Wybierz wygląd bloga (motyw / szablon WordPress)

jak założyć bloga wybierz szablon motyw wordpress

Do wyboru mamy tysiące szablonów przeznaczonych na bloga. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem artykuł „Najlepsze szablony na bloga”, więc zachęcam, aby zajrzeć.

Wiele nowych i aktualnych szablonów WordPress możesz przeglądać również logując się już na swojego bloga przez WordPressa / wp-admin. I tam przechodzisz do zakładki „Wygląd” i „Motywy”. Następnie „Dodaj motyw”. Następnie przeglądasz i instalujesz ten szablon, który szczególnie Ci się podoba. Możesz również wcześniej najechać na taki szablon i zobaczyć, jak on wygląda.

Jeśli z poziomu WordPress nie widać dokładnie pewnych szablonów, to dobrze jest zapisać ich nazwę. A następnie wpisać do wyszukiwarki Google z dopiskiem „demo” bądź „live”. (np. szablon wordpress Spacious demo). Najlepiej jest wtedy przejść do strony motywu i tam powinna pojawić się opcja zobacz „live” bądź „demo”.

V. Wprowadź podstawowe Ustawienia bloga

jak założyć bloga ustawienia ogólne WordPress

Będąc zalogowanym na blogu przez WordPressa / wp-admin, klikamy w zakładkę „Ustawienia” i wpisujemy do niej odpowiednie dane. Zaczynamy od pierwszej zakładki „Ogólne„.

 1. Zaczynamy od tytułu i opisu bloga. Ważne, aby zgodnie z zasadami SEO tytuł nie był dłuższy niż 70 znaków, a opis niż 150 znaków.
 2. Adres email
 3. Język witryny, np. Polski
 4. Strefa czasowa, np. Warszawa
 5. Format daty i godziny

Następnie przechodzimy do zakładki „Pisanie” i ustalamy „Domyślną kategorię wpisów” i „Domyślny format wpisów”.

W zakładce „Ustawienia czytania„:

jak załozyć bloga - zakładka ustawienia i czytanie w WordPressie

 1. Strona główna wyświetla – zaznaczyć np. „Najnowsze wpisy”
 2. Strony na blogu wyświetlają maksymalnie, np. 20 wpisów
 3. Kanały nowości wyświetlają maksymalnie, np. 10 wpisów
 4. W kanałach nowości wyświetlaj „Całą treść”.
 5. Widoczność dla wyszukiwarek – jeśli jeszcze budujemy bloga, to na początku zaznaczamy „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”

W zakładce „Dyskusja„:

jak załozyć bloga - zakładka dyskusja w WordPressie

 1. Domyślne ustawienia nowych artykułów – polecam tylko zaznaczyć opcję „Zezwól na komentowanie nowych artykułów”.
 2. Pozostałe ustawienia komentarzy – polecam zaznaczyć „Autor komentarza musi wprowadzić swój podpis i email”.
 3. Nim komentarz pojawi się na blogu – polecam zaznaczyć „Komentarze muszą zostać zatwierdzone ręcznie”.
 4. Moderacja komentarzy – tutaj wpisujemy 2, co oznacza, że jeśli komentarz będzie posiadał 2 bądź więcej linków to zostanie przesłany do moderacji.
 5. Czarna lista komentarzy – wpisujemy hasła zakazane. Jeśli wystąpią w komentarzach, to zostaną one oznaczone jako spam.
 6. Obrazki profilowe – polecam zaznaczyć „wyświetlaj obrazki profilowe”
 7. Najwyższa dozwolona kategoria – ustalamy, dla kogo jest odpowiednia treść naszego bloga, w moim wypadku wyszło „G” – odpowiednie dla osób w każdym wieku.
 8. Domyślny obrazek profilowy – polecam zaznaczyć „Logo Gravatara”.

W zakładce „Media„:

jak załozyć bloga - zakładka Media w WordPressie

 1. Pozostawiamy ustawienia zdjęć standardowe, czyli „Rozmiar miniatury” 150×150 z zaznaczeniem opcji „przytnij miniaturę do podanych wymiarów”.
 2. Średni rozmiar 300×300
 3. Duży rozmiar 1024×1024

W zakładce „Bezpośrednie odnośniki„:

jak załozyć bloga - zakładka Bezpośrednie odnośniki w WordPressie

Wybieramy ustawienie bezpośrednich odnośników. Ja wybrałem ostatnią opcję „Własny format” i dodałem treść „/%category%/%postname%/„. Dzięki temu linki do moich wpisów posiadają najpierw nazwę strony https://blog.copywriterexpert.pl, a następnie kategorię główną wpisu i nazwę wpisu. Tak, jak w przypadku tego artykułu pojawił się odnośnik:

https://blog.copywriterexpert.pl/pozycjonowanie/jak-zalozyc-bloga.

VI. Wtyczki na blogu

Warto zadbać o zainstalowanie podstawowych wtyczek, dzięki którym poprawimy szybkość działania naszego bloga, a zarazem dodawanie nowych wpisów okaże się o wiele łatwiejsze. Co to za cenne wtyczki WordPress?

 1. Yoast SEO – jedna z najważniejszych wtyczek, ponieważ dzięki niej każdy wpis dostosowujemy do aktualnych zasad SEO, co pozytywnie wpływa na pozycjonowanie bloga.
 2. Autoptimize – zapewnia optymalizację bloga poprzez połączenie kodu CSS i Java Script oraz zapewniając jego kompresję.
 3. TinyMCE Advanced – rozszerza edytor wizualny w wordpressie, nadając mu o wiele więcej funkcji.
 4. WP Smush – optymalizuje wszystkie zdjęcia / obrazy na blogu.
 5. UpdraftPlus – Backup/Restor – tworzenie kopii zapasowej. Jak ustawić tą wtyczkę wyjaśniam tutaj „Backup WordPress – Kopia zapasowa„.
 6. Seo Auto Linker – wtyczka do prostego linkowania wewnętrznego i zewnętrznego. Więcej o tej wtyczce i jej ustawieniu w artykule „Linkowanie wewnętrze Seo Auto Linker„.
 7. Google XML Sitemap – tworzy mapę witryny, którą następnie możemy dodać do Google Search Console.
 8. Broken Link Checker – wyszukuje na blogu wszystkie niedziałające linki i informuje o tym poprzez główny kokpit WordPress oraz wysyłając do nas wiadomości email.
 9. Antispam Bee – wtyczka przeciw spamowi w komentarzach do wpisów na bloga. Więcej o tej wtyczce i jej ustawieniu w artykule „Ustawienia komentarzy WordPress„.
 10. WP Sweep – wyczyszcza nieużywane bądź powielone dane, automatyczne wersje robocze, niezatwierdzone komentarze, spam, zduplikowane meta. Dodatkowo optymalizuje tabele bazy danych.
 11. Zgoda na Cookies – pozwala na stworzenie na blogu informacji o zbieranych plikach cookies, o czym jest powiadomiony każdy nowy czytelnik.
 12. Social Pug – aby czytelnicy chętnie dzielili się naszymi wpisami na blogu w mediach społecznościowych.

VII. Statystyki bloga

Dodaj bloga do swojego konta Google Analytics bądź zainstaluj narzędzie, które pozwoli Ci dowiedzieć się, ile osób i skąd go odwiedza, na przykład wtyczkę JetPack.

Jeśli chcemy zgłosić blog do GA czyli Google Analytics to zakładamy konto tutaj. Musimy posiadać konto pocztowe gmail, więc jeśli go nie posiadamy, to decydujemy się na jego założenie. Następnie, gdy już zalogujemy się do panelu GA, to dodajemy nową witrynę. Przechodzimy więc do „Administracja” i „Utwórz nową usługę„.

Dodanie bloga do google analytics nowa usługa

Następnie na samym dole klikamy w „Pobierz identyfikator śledzenia„. I wtedy widzimy takie okno, jak poniżej.

Dodanie bloga do google analytics kod śledzenia

Wtedy kopiujemy kod śledzenia. Logujemy się na naszego bloga, klikamy w zakładkę „Wygląd” i „Edytor„. Następnie wyszukujemy po prawej stronie sekcję Nagłówek motywu czyli „header.php” i przed zakończeniem się znacznika head, a rozpoczęciem body wklejamy kod śledzenia google analytics. Tak to wygląda:

Dodanie bloga do google analytics kod śledzenia w nagłówku motywu header

Zapisujemy. Na koniec przechodzimy do konta GA i dzięki temu nasza strona została potwierdzona, więc statystyki na jej temat są już zbierane. Będą już niedługo widoczne.

Warto zaglądać do Google Analytics, aby zobaczyć, do jakich czytelników bloga udaje się nam docierać. Pozwala to nam przygotować jeszcze skuteczniejszą promocję bloga i dostosować odpowiednią treść, która się na nim pojawia.

VIII. Zgłoś blog do wyszukiwarki Google

Wystarczy wykorzystać takie narzędzie od Google, czyli GSC. Zapraszam do artykułu „Jak dodać stronę www do Google Search Console„.

Filmik również i tutaj:

IX. Przyśpiesz swojego bloga

Wykorzystaj do tego narzędzie PageSpeed Insights. Przejdź tam i wpisz w odpowiednie pole link swojego bloga, a następnie „Analizuj”. Dzięki temu zobaczysz, jak szybki jest Twój blog na urządzeniach mobilnych oraz na komputerze. Poniżej takiego wyniku dowiadujemy się co jest „Do ewentualnej optymalizacji”. Powinniśmy dążyć do tego, aby zarówno „Na komórki” oraz „Na komputery” uzyskać wynik minimum 90%. Od czego więc zacząć?

 1. Zainstaluj responsywny i aktualny szablon bloga.
 2. Zainstaluj i i ustaw wtyczki WordPress, które zapewniają optymalizację bloga (np. wp smush, wp sweep, autoptimize).
 3. Zastosuj się do wskazówek Google.
Często spotykane problemy po teście PageSpeed Insights:
 • wyeliminuj blokujący renderowanie kod javascript i css z części strony widocznej na ekranie
 • zoptymalizuj obrazy
 • wykorzystaj pamięć podręczną przeglądarki
 • zmniejsz html

Gdy widzimy takie problemy również u nas, to klikamy w „pokaż, jak to naprawić” i stosujemy się do powyższych wskazówek od Google. Po ich wprowadzeniu ponownie przeprowadzamy test i dostrzegamy, że wynik został poprawiony 🙂

X. Zadbaj o Backup bloga

W tym celu wykorzystujemy wtyczkę UpdraftPlus – Backup/Restor WordPress. Więcej o ustawieniu tej wtyczki w artykule „Backup WordPress Kopia zapasowa

XI. Dodawaj regularnie wartościowe wpisy

jak załozyć bloga WordPress - dodaj nowy wpis artykuł na blogu

Stwórz ciekawe kategorie twojego bloga i dodawaj regularnie nowe wpisy. Najlepiej, aby przynajmniej 1 pojawił się każdego tygodnia. Oczywiście im więcej, tym lepiej – ale tych wartościowych i dobrze zoptymalizowanych pod seo.

Dzięki temu utrzymasz również lepszy kontakt ze swoimi czytelnikami, a blog będzie widoczny w Google na coraz większą ilość słów kluczowych.

Ważne: O tym, jak dobrać najlepsze słowa kluczowe do wpisów na naszym blogu informowałem w artykule „10 sposobów jak dobrać słowa kluczowe„.

Filmik również tutaj:

XII. Zadbaj o optymalizację bloga

jak załozyć bloga WordPress - zadbaj o optymalizację, wtyczka Yoast SEO

Wykorzystaj do tego wtyczkę Yoast SEO. Dodając nowy artykuł masz możliwość ustalić główną frazę kluczową. Po jej wpisaniu otrzymujesz cenne wskazówki, co uczynić, aby ta fraza bądź słowa kluczowe była dobrze podkreślone w artykule.

Często spotykane wskazówki od Yoast SEO:
 • fraza lub słowo kluczowe w 1 akapicie, nagłówkach, tytułach obrazków
 • fraza / słowo kluczowe w opisie meta artykułu. Klikamy więc w „Edytuj wygląd podstrony w wynikach wyszukiwania” i wpisujemy odpowiedni tytuł i opis meta.
 • odpowiednia ilość powtórzenia frazy / słowa kluczowego

Dąż do uzyskania takiego wyniku:

jak załozyć bloga WordPress - wtyczka yoast seo

Widzisz, jak wtyczka Yoast SEO po prawej stronie informuje, że „Czytelność wpisu” jest dobra i podobnie ustawienia „SEO” są również dobre. Taki rezultat to gwarancja, że wpis będzie pozytywnie odebrany przez wyszukiwarkę Google i przyczyni się do skutecznego pozycjonowania bloga.

XIII. Publikuj wpisy bloga w social media

Wykorzystaj takie media społecznościowe, jak facebook, twitter, linkedin, instagram, google+ i wiele innych. Dodatkowo uwzględnij cenne narzędzie, które pozwoli Ci zadbać o automatyczną publikację wszystkich nowych wpisów na blogu. Jednym z moich nowych i ulubionych narzędzi jest Publbox, dawniej korzystałem z HutSuite.

Właśnie udało Ci się założyć Bloga na WordPressie i dowiedziałeś się, jak w pełni o niego zadbać. A może masz pewne problemy bądź pytania? Podziel się nimi w komentarzu 🙂

Jak założyć bloga na wordpress.com?

I. Założenie konta i nowego bloga

Przejdź na stronę WordPress.com

założenie bloga na wordpress.com

Kliknij w prawym górnym rogu w „Log in„, a następnie zaloguj się, jeśli posiadasz konto w Google czyli konto pocztowe w Gmail. W przeciwnym razie kliknij w kolejnym oknie w prawym górnym rogu w „Sign Up„, jak poniżej:

założenie bloga na wordpress.com - założenie nowego konta

Następnie wybierz z kilku propozycji opcję 1 czyli „Start with a blog„.

założenie bloga na wordpress.com - rejestracja nowego konta

Wpisz nowy adres bloga, np. zalozeniebloga 🙂

założenie bloga na wordpress.com - nowy adres bloga

Zobacz czy nazwa bloga jest wolna, jeśli tak, to kliknij w „Select„.

założenie bloga na wordpress.com - utworzenie nowej nazwy bloga część 2

Zapewne chcesz założyć bloga WordPress.com w wersji darmowej, więc kliknij w pierwszą opcję „Start with Free„.

założenie bloga na wordpress.com - założenie bloga w wersji darmowej

Utwórz nowe konto WordPress.com podając adres email i hasło.

założenie bloga na wordpress.com - założenie bloga w wersji darmowej nowe konto

Dostajesz komunikat „Gratulacje, Twoja strona żyje”. I kliknij w „View My Site

założenie bloga na wordpress.com - założenie bloga w wersji darmowej udało się

II. Przechodzimy do ustawień bloga

Widzisz wygląd bloga na starcie. Kliknij na dolnym prawym rogu w „Customize„.

założenie bloga na wordpress.com - założenie bloga wygląd bloga na początku

Widzisz ustawienia zmiany wyglądu i ułożenia treści na blogu.

założenie bloga na wordpress.com - zmiana wyglądu personalizacja

Ustawiasz Tytuł i Opis bloga, trzymając się zasad SEO. Mówią one, że Google wymagają, aby tytuły stron i blogów posiadały do 70 znaków ze spacjami, a opisy meta do 150 znaków ze spacjami.

założenie bloga na wordpress.com - tytuł i opis bloga

Wybierz Logo bloga klikając w „Select Logo„.

założenie bloga na wordpress.com - wybór loga czesc 1

Wybierz odpowiednie zdjęcie. Możesz wyszukać zdjęcia w „Media Library” bądź kliknąć w „Upload Files” i pobrać zdjęcia z komputera.

założenie bloga na wordpress.com - wybór loga na samej górze nad tytułem i opisem bloga

Wybór ikony bloga. Klikamy pod nazwą Site Icon w „Select image„.

założenie bloga na wordpress.com - wybór ikony

Pamiętaj, aby wszystkie dodawane przez ciebie zdjęcia i filmy na blogu posiadały swój tytuł i opis. Dzięki temu będą lepiej odbierane przez Google.

założenie bloga na wordpress.com - tytuły zdjęć i opisy

Kliknij w kategorię „Kolory i tło bloga” czyli w „Colors & Backgrounds„.

założenie bloga na wordpress.com - kategoria kolory i tło bloga

Widzisz podstawowe ustawienia kolorów i tła bloga.

założenie bloga na wordpress.com - ustawienia kolorów i tła

Ustaw tylko jeden główny kolor na blogu klikając w jeden z kwadracików. Ale nie polecam, ponieważ lepsze są palety kolorów. Dlatego Kliknij w „Pallets” czyli „Paleta kolorów„.

założenie bloga na wordpress.com - zmiana na paletę kolorów na blogu

Wybierz odpowiednią paletę kolorów spośród 6 propozycji. I kliknij w „Publish„.

założenie bloga na wordpress.com - wybieramy paletę kolorów

Kliknij w „Fonts” czyli „Czcionki„.

założenie bloga na wordpress.com - ustawiamy czcionkę treści na blogu

Ustawiamy czcionkę nagłówków na blogu klikając w „Headingsi podstawową czcionkę na blogu klikając w „Basic Fonts

założenie bloga na wordpress.com - ustawiamy czcionkę nagłówków i podstawową

Ustaw zdjęcie nagłówka bloga (jeśli uważasz go za konieczny na blogu) klikając w „Header Image„.

założenie bloga na wordpress.com - zdjęcie nagłówka na samej górze

Przejdź w ustawienia treści na blogu klikając w „Content Options„.

założenie bloga na wordpress.com - opcje treści na blogu

Krótkie wyjaśnienie ustawienia treści na blogu. Widzimy, że na początku określamy w „Blog Display”, jak mają być widoczne wpisy na stronie głównej. „Full post” oznacza, że ma być widoczna ich cała treść, a „Post Excert”, że będzie widoczne tylko pierwsze zdanie z wpisu i dopiero klikając czytelnik będzie mógł poznać cały wpis.

Pozostałe wyjaśnienia widoczne w zdjęciu poniżej, kliknij na nie, a zobaczysz je w osobnym oknie przeglądarki 🙂

założenie bloga na wordpress.com - opcje treści na blogu część 2

Ustaw widgety / kolumny na blogu klikając w „Widgets„.

założenie bloga na wordpress.com - widgety kolumny na blogu

Tak wygląda ustawienie widgetów / kolumn na blogu. „Sidebar” oznacza kolumny po prawej stronie bloga. Natomiast „Footer” to kolumny na samym dole bloga.

założenie bloga na wordpress.com - widżety kolumny na blogu część 3

Ustaw widgety / kolumny po prawej stronie bloga, klikając w „Sidebar„, a następnie w „Add a Widget„.

założenie bloga na wordpress.com - sidebar dodaj widget kolumnę po prawej stronie

Najczęściej wybierane widżety / kolumny po prawej stronie na blogu to: „Dane Autora”, „Archiwum”, „Statystyki bloga”, „Kategorie wpisów” i „Kalendarza”.

założenie bloga na wordpress.com - sidebar dodaj widget kolumnę po prawej stronie część 2

Dodaj widgety na dole bloga, klikając w „Footer 1″, „Footer 2”, „Footer 3”, a następnie w „Ad a Widget„. Rozwinie się lista widgetów. Najczęściej spotykane kolumny na dole bloga to „Wyszukaj na blogu”, „ikony Social Media”, „Tekst html”, „Najważniejsze posty”.

założenie bloga na wordpress.com - footer dodaj widget kolumnę na dole bloga

Przejdź w ustawienia strony głównej klikając w „Homepage Settings„.

założenie bloga na wordpress.com - ustawienia strony głównej

W ustawieniach strony ustalamy, co ma wyświetlać na stronie głównej naszego bloga. Możemy ustawić, aby wyświetlały się „Your Latest Post” czyli „Najnowsze wpisy” bądź „A static page” czyli „Statyczną stronę”.

założenie bloga na wordpress.com - ustawienia strony głównej część 2

Przejdź do opcji motywu klikając w „Theme Options„.

założenie bloga na wordpress.com - ustawienia theme

Możesz pozostawić znacznik w „Display estimated reading time on posts” co oznacza, że „Wyświetlaj czas przeczytania wpisów na blogu„. Kliknij poniżej i zobacz 🙂

założenie bloga na wordpress.com - ustawienia motywu wyświetlaj czas czytania wpisów na blogu

Przejdź do ustawienia menu bloga, gdzie otrzymujesz informację „Menu będzie dostępne po zatwierdzeniu konta WordPress.com. Kliknij w link aktywacyjny otrzymany w skrzynce pocztowej. I wróć ponownie!”.

założenie bloga na wordpress.com - menu dostępne po aktywacji założenia konta

III. Aktywacja konta WordPress.com

Zaloguj się na konto pocztowe i kliknij w wiadomość od wordpress.com, a następnie kliknij w link aktywacyjny czyli w niebieskie pole „Clik here to Confirm Now„.

założenie bloga na wordpress.com - aktywacja konta przez email

 

Po kliknięciu w link aktywacyjny zostajesz przeniesiony do panelu administracyjnego naszego bloga.

założenie bloga na wordpress.com - widok po zatwierdzeniu konta przez emial

IV. Panel administracyjny bloga WordPress.com

Poznaj poszczególne opcje w panelu administracyjnym bloga, a następnie kliknij w „View Site„.  A po przejściu na stronę główną bloga w prawym dolnym rogu w „Customize„. Albo szybciej, po prostu z pozycji panelu administracyjnego bloga, obok Themes po prawej stronie w kliknij w „Customize”.

założenie bloga na wordpress.com - administracja bloga

Dzięki temu wracasz do ustawienia Menu bloga klikając w „Menus„.

założenie bloga na wordpress.com - menu

Poznaj wyjaśnienie ustawienia menu na blogu, klikając poniżej w zdjęcie.

założenie bloga na wordpress.com - menu bloga i wyjaśnienie

Kliknij w „Primary„, a następnie widzisz, co już pojawia się w menu. Możesz te pozycje usunąć. A kolejne dodajesz klikając w „Add Items„. Wybierz z wysuniętej kolumny własne odnośniki, strony, wybrane posty, kategorie wpisów bądź tagi.

założenie bloga na wordpress.com - dodanie nowej pozycji do menu

Wróć do ustawień menu klikając w „Menus„, a następnie kliknij w „Social Menu„.

założenie bloga na wordpress.com - dodanie nowej pozycji do menu ikon społecznościowych

Zapisuj wszystkie zmiany klikając w „Draft Saved”. Po wszystkich ustawieniach wróć na stronę główną bloga klikając w krzyżyk w lewym górnym rogu. Dodatkowo warto, abyś zawsze miał w osobnej karcie przeglądarki internetowej włączoną stronę główną bloga. Dzięki temu od razu będziesz mógł zauważyć wszystkie wprowadzone i zapisane zmiany.

założenie bloga na wordpress.com - zapisz zmiany na blogu

V. Nowy wpis na blogu

Stwórz nowy wpis na blogu. Będąc na stronie głównej bloga kliknij w prawym górnym rogu w „+Write”, co pozwoli Ci stworzyć pierwszy wpis na blogu. Możesz również przejść do kolejnego wpisu z panelu administracyjnego bloga klikając na głównej stronie bloga w lewym górnym rogu w „My site”, a następnie obok „Blog Posts” klikasz w „Add”. Dzięki temu otwiera Ci się poniższe okno:

założenie bloga na wordpress.com - dodaj nowy post na blogu

Poznaj wyjaśnienia kolumny z prawej strony, aby móc poprawnie dodać każdy kolejny wpis na blogu.

założenie bloga na wordpress.com - dodaj nowy post na blogu - wyjaśnienie

Oto przykładowy nowy wpis na blogu. Nowy wpis z tytułem, nagłówkami, punktowaniem i numeracją. Zadbaj, aby i Twoje wpisy na blogu były tak przejrzyste. Co jeszcze? W prawej kolumnie umieszczaj kategorie każdego wpisu i najważniejsze słowa kluczowe. Wykorzystuj również „Sharing”, aby udostępnić wpis także w swoich mediach społecznościowych.

założenie bloga na wordpress.com - przykładowy wpis na blogu z nagłówkami

Sukces!!! Właśnie udało Ci się założyć bloga na platformie WordPress.com  i dodać pierwszy wpis 🙂 A jeśli masz jeszcze pewne pytania, to daj znać w komentarzach!

 

 

 

Jak założyć bloga na blogspot.com?

I. Zaloguj się na Blogspot.com i załóż nowy blog

Kliknij w link Blogspot.com i w „Utwórz Bloga” bądź „Zaloguj się”.

jak założyć bloga na blogspot - strona do logowania

Zaloguj się przez konto Google. Jeśli nie masz, to załóż 🙂

jak założyć bloga na blogspot - logowanie za pomocą konta google gmail

Po zalogowaniu wyświetla się nam Formularz „Utwórz nowego bloga„.

jak założyć bloga na blogspot - formularz tworzenia nowego bloga

Wypełnij „Tytuł” i „Adres„. Adres bloga musi być wolny.

jak założyć bloga na blogspot - ustalamy tytuł i wolny adres bloga

Wybierz motyw swojego bloga spośród kilkunastu, które się tam pojawiają.

jak założyć bloga na blogspot - wybieramy motyw bloga

II. Utwórz pierwszy post na blogu

Spójrz na panel administracyjny bloga, który pozwala Ci nim zarządzać. Następnie kliknij w „Utwórz post„.

jak założyć bloga na blogspot - panel administracyjny po utworzeniu bloga

Spójrz na panel tworzenia postów. I przejdź dalej.

jak założyć bloga na blogspot - utworz nowy wpis na blogu

Poznaj kolumnę po prawej stronie, czyli „Etykiety”, „Publikacja” i „Lokalizacja”. Możesz kliknąć w zdjęcie poniżej i zobaczyć dokładniej!

jak założyć bloga na blogspot - wyjaśnienie pojęć po prawej stronie podczas tworzenia nowego wpisu

Poznaj przykładowy wpis i cenne wskazówki dla bloggera. Możesz kliknąć w zdjęcie poniżej i zobaczyć dokładniej!

jak założyć bloga na blogspot - przykładowy wpis i cenne wskazówki dla bloggera

Publikując wpisy na bloga od razu otrzymujesz zapytanie czy chciałbyś go „Udostępnić w Google+„. Masz więc taką możliwość. O czym warto pamiętać poniżej…

jak założyć bloga na blogspot - możliwość udostępnienia wpisu w Google+

Wpisz kilka najważniejszych słów zachęcających o nowym wpisie na blogu wraz z #hashtagami, które powinny odnosić się do słów kluczowych na blogu.

jak założyć bloga na blogspot - udostępnienie wpisu ze hashtagami #

III. Ustawienia bloga w panelu administracyjnym

Widzisz w panelu administracyjnym bloga zakładkę „Posty” przedstawiającą posty opublikowane i zaplanowane. Zaglądając tutaj jesteś z wszystkim na bieżąco. Zauważysz tutaj swój nowy wpis na blogu 🙂

jak założyć bloga na blogspot - widzimy posty opublikowane i zaplanowane

Statystyka bloga

W panelu bloga kliknij w „Statystyka” i poznaj podstawowe dane statystyczne, czyli liczbę wyświetleń, źródła ruchu sieciowego i odbiorców Twojego bloga.

jak założyć bloga na blogspot - statystyka bloga

Komentarze na blogu

W panelu bloga kliknij w „Komentarze” i jak na razie nic tutaj nie zobaczysz. Ale w przyszłości będą się pojawiać, więc co jakiś czas będziesz musiał tu zaglądać 🙂

jak założyć bloga na blogspot - ustawienia komentarzy na blogu

Zarabianie na blogu

W panelu bloga kliknij w „Zarobki” i dołącz do programu AdSense, jeśli chcesz. Jeśli dopiero zakładasz bloga, to nie będzie to możliwe. Oto warunki, które należy spełnić, aby dołączyć do AdSense. Więcej o zarabianiu przez AdSense przedstawiam w filmie na YT „Jak zarabiać na reklamach AdSense?

jak założyć bloga na blogspot - zarabiaj z google Adsense

Reklama bloga – kampanie Adwords

W panelu blog kliknij w „Kampanie” i utwórz pierwszą reklamę Google Adwords. Narzędzie dla bardziej zaawansowanych bloggerów. Więcej o nim dowiesz się w artykułach: „Pozycjonowanie czy Adwords„, „Adwords vs Express” oraz na filmie YT „Adwords – Co to jest? Jak działa i co nam zapewnia?„. Przejdź dalej!

jak założyć bloga na blogspot - utwórz kampanię google Adwords

Strony na blogu / Menu

W panelu bloga kliknij w „Strony” i stwórz odpowiednie strony na blogu, czyli dodaj kolejną pozycję menu na samej górze bloga. Później jeszcze to ustawimy!

jak założyć bloga na blogspot - utwórz nową stronę

Właśnie stworzyłeś pierwszą stronę na blogu i jest ona już widoczna!

jak założyć bloga na blogspot - utwórz nową stronę część 2

Tak wygląda moja nowa strona na blogu. Spójrz również na swoją klikając w Panelu bloga w „Strony” a następnie w dodaną stronę „Wyświetl„.

jak założyć bloga na blogspot - utwórz nową stronę część 3

Układ bloga / widgety / kolumny

W panelu bloga kliknij w „Układ„.

jak założyć bloga na blogspot - ustawiamy układ bloga

Ustaw nagłówek bloga klikając w ikonę długopisu/ołówka widoczną poniżej.

jak założyć bloga na blogspot - ustawiamy nagłówek bloga

Wyświetli się nowe okno „Skonfiguruj nagłówek„. Wpisz opis bloga i dodaj logo.

jak założyć bloga na blogspot - wpisujemy opis bloga i dodajemy logo

Tak mógłbyś wypełnić formularz „Skonfiguruj nagłówek„. Przejdź dalej.

jak założyć bloga na blogspot - opis bloga, logo i tytuł

Kliknij w „Zapisz” na dole tego okna i następnie wyświetl blog. Najlepiej, abyś zawsze posiadał wyświetloną stronę główną bloga w osobnej karcie przeglądarki internetowej.

jak założyć bloga na blogspot - opis bloga, logo i tytuł testowanie

Kliknij w edytuj „Subskrypcja„. I wyświetli się kolejne okno.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienia subskrypcja

Wypełnij nowe okno „Konfiguruj obserwowanie bloga przez email„. I kliknij „Zapisz„.

jak założyć bloga na blogspot - konfigurowanie obserwowania bloga przez email

Przejdź na stronę główną bloga obok, odśwież i zobacz czy pojawiło się na górze „Subskrybuj„. Teraz już inni będą mogli zostać czytelnikami Twojego bloga.

jak założyć bloga na blogspot - testowanie subskrybuj bloga

Kliknij w edytuj „Lista stron (góra)„. I czekaj, aż wyświetli się pewne okno.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienia stron na blogu

Kliknij w edytuj „O mnie” i dodaj na blogu informację o autorze.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienie stron widgetu o mnie

Wypełnij oknoKonfiguruj profil” i kliknij w „Zapisz„. Możesz również odznaczyć pole „Pokaż informacje o mnie”. Wtedy na stronie bloga będzie po prostu ikona twojego profilu i jeśli czytelnicy w nią klikną, to dopiero będą mogli poznać Cię bliżej.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienie stron widgetu o mnie część 2

Sprawdź obok na stronie głównej bloga czy informacja „O mnie” jest widoczna.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienie stron widgetu o mnie część 3

Kliknij w edytuj „Archiwum bloga„. I czekaj, aż wyświetli się nowe okno.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienie archiwum bloga

Wypełnij okno „Konfiguruj archiwum” i kliknij w „Zapisz„.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienie archiwum bloga część 2

Kliknij w edytuj „Etykiety” i czekaj na pojawienie się nowego okna.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienie etykiet słów kluczowych

Wypełnij oknoEtykiety„. Możesz je nazwa jako „Słowa kluczowe” bądź jak wolisz. I kliknij w „Zapisz„.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienie etykiet słów kluczowych część 2

Zajrzyj na stronę główną bloga i zobacz czy pojawiły się „Etykiety„.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienie etykiet słów kluczowych część 3

Kliknij w edytuj „Polecany post” i czekaj na nowe okno.

jak założyć bloga na blogspot - wybierz polecany post widoczny na górze

Wypełnij oknoUstaw polecanego posta” i kliknij w „Zapisz„.

jak założyć bloga na blogspot - wybierz polecany post widoczny na górze część 2

Kliknij w edytuj „Stopka„. I czekaj aż wyświetli się nowe okno.

jak założyć bloga na blogspot - informacje o źródle bloga czyli stopka

Wypełnij oknoSkonfiguruj informacje o źródle„. Możesz wpisać, że jesteś autorem bloga i treści, które się na nim pojawia.

jak założyć bloga na blogspot - informacje o źródle bloga czyli stopka część 2

Przejdź na stronę bloga, odśwież i zobacz na dole utworzoną „Stopkę„.

jak założyć bloga na blogspot - informacje o źródle bloga czyli stopka część 3

Dodaj nowy gadżet / widget / kolumnę na blogu.

jak założyć bloga na blogspot - dodaj widget kolumnę na blogu

Z nowego oknaDodaj gadżetwybierz gadżet / widget z polecanych. Najczęściej stosowane to: HTML/JavaScript, Tekst, Linki subskrypcji, Przycisk +1 i Wyszukaj na blogu. Możesz również przeglądać inne klikając po lewej stronie w „Więcej”.

jak założyć bloga na blogspot - dodaj widget kolumnę na blogu część 2

Pamiętaj, że możesz przenosić widgety na blogu. Poniżej widzisz, jak widget, który leżał po prawej stronie jest przenoszony do „Głównego obszaru strony”.

jak założyć bloga na blogspot - przenoszenie widgetów kolumny na blogu

Wprowadzając zmiany w „Układ” pamiętaj o tej poniższej ikonie, czyli „Zapisz rozmieszczenie„. Przejdź dalej!

jak założyć bloga na blogspot - zapisywanie ustawień

Ustawienia motywu bloga

W panelu bloga kliknij w „Motyw„, gdzie masz możliwość wybrania opcji „Dostosowania” aktualnego motywu bądź „Edytowania kodu html”. Edycja html tylko dla zaawansowanych. Poniżej możesz również wybrać inny motyw bloga z wielu propozycji.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienia motywu

Ustawienia podstawowe bloga

W panelu bloga kliknij w „Ustawienia” i dzięki temu możesz sprawdzić i uzupełnić ustawienia podstawowe bloga. Dodaj więc „Opis bloga” i „Zapisz”

jak założyć bloga na blogspot - ustawienia bloga

Mają bloga na Blogspot możesz ustawić bezpieczne przekierowanie https, które jest pozytywnie odbierane przez Google. Zmień w pozycjiHTTPS” z „Nie” na „TAK„. Strona wtedy i blog zostanie odświeżony.

jak założyć bloga na blogspot - ustawienie przekierowania protokołu https

W panelu bloga przejdź poniżej w „Ustawienia” i „Posty, komentarze i udostępnianie„. Ustaw ile postów ma pojawić się na stronie głównej bloga, ustal jak zatwierdzasz komentarze na blogu i włącz opcję udostępniania treści na blogu. Przejdź dalej, to już prawie wszystko!

jak założyć bloga na blogspot - ustawienia postów, komentarzy i udostępniania

Przejdź na stronę główną bloga, odśwież i przyjrzyj mu się. Oceń, co jeszcze mógłbyś poprawić w panelu administracyjnym bloga. Zobacz poniżej, jak wygląda mój nowy podstawowy blog 🙂

jak założyć bloga na blogspot - sukces utworzyłeś bloga

Sukces!!! Dowiedziałeś się, jak założyć bloga na Blogspot.com krok po kroku i właśnie Ci się udało! Posiadasz już swój własny blog. Dodawaj do niego cenne treści i dbaj o pozycjonowani. A jeśli masz pytania, to daj o nich znać w komentarzu 🙂

 

 

 

 

 

Podziel się z innymi 🙂

2 Comments

 1. Pisanie bloga

  WordPress.com ma tę zaletę, że jeśli zdecydujemy się na niezależność (własny hosting, domena), to wszystko możemy ładnie przenieść

Leave a Reply

Theme by Anders Norén