Słowo freelancer dla wielu z nas ciągle jeszcze brzmi obco. Co innego, kiedy powiemy ‘wolny strzelec’. Wtedy niektórym zaczyna już świtać myśl, że może chodzić tu o osobę, która wykonuje tak zwany wolny zawód, czyli nie jest związana z żadnym konkretnym pracodawcą, a swoje usługi może świadczyć wielu osobom, w zależności od tego, kto je zamówi i ile zapłaci. Minimalnie więc dowiedzieliśmy się kim jest freelancer. Czego jednak możemy dowiedzieć się o nim więcej?

Spis treści:
 1. Freelancer kto to?
 2. Dlaczego warto zatrudnić freelancera?/a>
 3. Jak pracuje freelancer?
 4. Freelancer – dochodowa praca w IT
 5. Zawody, których nie znali nasi dziadkowie
 6. Jak zostać freelancerem?

Freelancer Kto to?

freelancer kto to czyli jak pracuje i jak zacząć pracować jako wolny strzelec

Freelancer jest więc osobą, która nie wykonuje pracy na podstawie umowy o pracę, lecz najczęściej rozlicza się za pomocą umowy o dzieło czy zlecenie. Praca freelancera cechuje się przede wszystkim większą swobodą. Samodzielnie może ustalać godziny i miejsce pracy oraz wybór zleceń i klientów. Z tego względu wielu freelancerów pracuje we własnym domu, mieszkaniu, podróżując oraz w wielu innych miejscach. Tak naprawdę nic ich nie ogranicza. Ja swojego czasu pracowałem jako freelancer w górach, gdy wchodziłem ze swoim laptopem na kolejne szczyty 🙂

Pod freelancera można również podpiąć osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Oni również mają wiele swobody w zakresie wyboru klientów, oferowanych usług czy ustalania godzin i miejsca pracy. Dlatego nadal uważam się za Freelancera 🙂

Zawód freelancer dotyczy bardzo często pracy twórczej, takiej jak: tłumaczenie, pisanie tekstów, programowanie, dziennikarstwo, pozycjonowanie, projektowanie stron www, fotografowanie, szkolenie. Aby móc wysilać się w tym zakresie i pozyskiwać poparcie u wielu klientów, partnerów, to należy posiadać bogatą wiedzę, doświadczenie i odpowiednie umiejętności. To zachęca freelancerów do ciągłego doskonalenia się w swoim zawodzie.

Kto pracuje jako Freelancer:

 • Copywriter
 • Pozycjoner
 • Dziennikarz
 • Aktor
 • Tłumacz
 • Grafik
 • Korektor
 • Projektant stron www
 • Fotograf
 • Coach / Trener Personalny / Szkoleniowiec
 • Psycholog
 • Przedstawiciel branży IT

Występuje na rynku coraz większa ilość zawodów, w których to pojawia się możliwość pracy jako wolny strzec. Wynika to także z rozwoju i popularności internetu. To właśnie dzięki niemu różnorodne firmy w przeciągu kilku chwil mogą znaleźć freelancerów i zlecić im odpowiednie zadania. Kontakt z nimi również jest ułatwiony. W bardzo prosty sposób udaje się podpisać umowę z freelancerem, jak i nawiązać stałą współpracę, a wynika to z możliwości przesyłania takich dokumentów w formie elektronicznej.

Dlaczego warto zatrudnić freelancera?

Dlaczego warto zatrudnić freelancera

Forma takiej współpracy okazuje się korzystna dla obu stron. Freelancer ma przecież możliwość działać samodzielnie – nikt nad nim nie siedzi i samodzielnie dba o swój rozwój.

Natomiast firmy zatrudniające freelancerów nie ponoszą wysokich kosztów związanych z utrzymaniem takich pracowników. Nie muszą przecież opłacać składek ZUS – jeśli zatrudnią freelancera na umowę o dzieło. Dodatkowo dzieło / zlecenie, które zostało dla nich wykonane przez wolnego strzelca mogą opodatkować niższym podatkiem – jeśli jest ono związane z pracą twórczą.

Szkoda, że freelancerzy prowadzący własną działalność gospodarczą, realizujące usługi twórcze (zdjęcia, programowanie, copywriting), nie mogą zaliczać do podatku 50% przychodów. Wtedy wysokość podatku dochodowego byłaby dwa razy niższa 🙂

Jak pracuje freelancer?

jak pracuje freelancer i jak zostać freelancerem

Jak twierdzą same osoby zarabiające w ten sposób, jest to bardzo wygodna, ale zarazem wymagająca forma zatrudnienia. Wygoda wynika z tego, że osoby te same ustalają sobie godziny pracy, same ustalają ceny swoich usług oraz nie mają nad sobą szefa wydającego rozkazy.

Zalety pracy freelancera:
 • szkolenie się w dobrej organizacji prac i samodyscypliny
 • duża swoboda
 • możliwość pracy w domu / brak dojazdów
 • nawiązywanie współpracy z różnymi klientami / firmami
 • mało kosztów – czasami wystarczy komputer i internet
 • brak sztywnych godzin pracy
 • możliwość dostosowania pracy do nas, a nie odwrotnie
 • ciągły rozwój
 • sposobność wykonywania wielu usług / dzieł i zleceń
Wady pracy freelancera:
 • utrudniona praca w domu przez rodzinę i sąsiadów
 • duża konkurencja – szczególnie na rynku it
 • prawdopodobieństwo wypalenia po pewnym czasie

Widzimy więc, że praca freelancera ma swoje dobre i złe strony. Ale jeśli mielibyśmy ją porównywać z pracą na etacie w korporacji, to zapewne szybko doszlibyśmy do wniosku, że stanowi o wiele lepszy wybór. Jeśli więc jeszcze nie byliśmy freelancerami w swoim życiu, to może warto o tym pomyśleć 🙂

Freelancer – dochodowa praca w IT

freelancer jako dochodowa praca w it czyli przez internet

Nasze społeczeństwo się informatyzuje – to niepodważalny fakt, który przekłada się na daleko idące zmiany gospodarcze, techniczne, ekonomiczne i społeczne. Komputeryzacja wkracza praktycznie w każdą dziedzinę życia, co niektórych może przerażać, innych cieszyć. Obiektywne podsumowanie jednak wypada raczej na plus – dzięki temu coraz więcej procesów przyspiesza, stajemy się bardziej mobilni, a wiele usług i towarów powszednieje.

W związku z tym rośnie liczba freelancerów, którzy oferują usługi takie jak: projektowanie grafiki, pisanie programów i ich testowanie, zdalną pomoc informatyczna, zarządzanie stronami oraz wiele innych.

Dla nich odpowiedź na pytanie „jak zacząć zarabiać?” była prosta: „wystarczy iść tam, gdzie są największe pieniądze”.

Zawody, których nie znali nasi dziadkowie

freelancer to zawód mało znany dziadkom i rozpowszechniony w polsce

W ostatnim czasie powstało sporo nowych zawodów, których jeszcze jakiś czas temu zupełnie nie było na rynku. Szczególnie wiele zmian zachodzi w branży komputerowej, we wszystkim co dotyczy Internetu i najnowszych technologii. Kto z nas, korzystając pod koniec ubiegłego stulecia z sieci, mógł podejrzewać, że zajęcia takie jak moderacja, administracja, optymalizowanie i pozycjonowanie stron, będą wysoko opłacanymi, poszukiwanymi zawodami, w których stale będzie odbywać się rekrutacja, a kolejne agencje marketingu internetowego będą wyrastać jak grzyby po deszczu?

Kilkanaście lat temu temu nawet nie pomyślelibyśmy, że może to być potrzebne na tyle, żeby ktoś chciał za to płacić. Jednak życie nabiera tempa, a my musimy nadążać za najważniejszymi zmianami, tak aby nie zostać w tyle. Teraz wręcz wypada kształcić się w innowacyjnych kierunkach i zdobywać coraz to nowe doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości. Aby zarabiać zadowalająco, nie wystarczy już edukacja – potrzebny jest wszechstronny rozwój osobisty.

Stąd też freelancerzy często oferują po kilka usług naraz: pozycjonowanie i copywriting, analiza stron pod kątem SEO, a także ich tworzenie czy administrację oraz wiele innych.

Łącząc kilka umiejętności znajdują sposób na dobry zarobek, a ich wszechstronność staje się przepustką do finansowej wolności i życia takiego, o jakim zawsze marzyli.

Jak zostać freelancerem?

Jak zostać freelancerem czyli jak pracować jako freelancer

Każdy może zostać freelancerem. Wiek i inne ograniczenia nie mają tutaj większego znaczenia. Natomiast, aby już przez wiele lat wysilać się jako freelancer, musimy posiadać pewną osobowość, a zarazem silny charakter. Dopiero dzięki temu będziemy w stanie nadal realizować różnorodne zadania, a zarazem dbać o swój dalszy rozwój. Dowiedzmy się krok po kroku, jak można szlifować swoją karierę jako freelancera.

Wybór zawodu

Musimy dokładnie ustalić, czym chcielibyśmy się zajmować jako freelancerzy. Pomyślmy o swoich umiejętnościach, wiedzy i doświadczeniu. Możliwe, że uwielbiamy kodować i dlatego warto byłoby działać jako freelancer programista. Innym razem jesteśmy świetnymi grafikami i właśnie w tym kierunku chcielibyśmy dalej pójść. A część z nas uwielbia pisać i czytać, więc dobrze byłoby zająć się pisaniem tekstów.

Na początek polecam:
 • przejście szkolenia pozwalającego nam nabyć nowe umiejętności. Może być online i dotyczyć np. programowania, copywritingu, pozycjonowania stron www czy innych kierunków, w których chcielibyśmy się rozwijać. Do wyboru są darmowe i płatne. Jeśli mielibyście zainwestować w wyjątkowe szkolenie 100 zł czy nawet więcej, to tutaj nie oszczędzajcie. Pamiętajcie, że to inwestycja w Waszą przyszłość.
 • jak najszybciej ogłaszajcie swoje usługi i zdobywajcie nowych klientów.
 • przygotujcie stronę ukazującą Wasze portfolio – może być to również blog.
 • pracę w firmie czy serwisie dla freelancerów – istnieje kilka dla freelancerów, programistów czy grafików.

Zorganizowanie i wszechstronność

Wolny strzelec” nie tylko realizuje swoje zlecenia, ale jeszcze dba o prowadzenie księgowości, marketing i reklamę, sprzedaż, wyszukiwanie i odpowiadanie na oferty / zlecenia.

Aby więc temu wszystkiego podołać, musimy być pracowici, zaradni i zdyscyplinowani.

Na początku swojej kariery freelancer musi nawet pracować ponad etat. Wtedy się uczymy i nabieramy wprawy. To okres próbny, który po prostu powinniśmy przebrnąć. Oczywiście tak nie musi być 🙂 Czasami możemy pracować jako freelancerzy po 2-4 godziny dziennie. Ale musimy wiedzieć, że czas poświęcony na pracę będzie miał później przełożenie na nasze wynagrodzenie. Sam, gdy jeszcze się uczyłem, to dorabiałem na freelancingu 200-400 zł, a później coraz coraz więcej. Poza pracą jeszcze się szkolimy i rozwijamy, więc także poświęcamy na to kilka bądź kilkanaście godzin w tygodniu.

Pomocna na pewno okaże się właściwa organizacja miejsca pracy i doskonalenie się w planowaniu i samodyscyplinie. Zapraszam Was do 2 innych artykułów na blogu, które tego dokładnie uczą:

Sposób rozliczenia dochodów Freelancera

rozliczenie dochodów freelancera czyli podatek dochodowy i inne koszty.jpg

Freelancerzy uzyskują dochody z prowadzonej sprzedaży swoich dzieł czy realizacji pewnych zleceń. Muszą się z nich odpowiednio rozliczyć. W roku 2017 kwota wolna od podatku wynosi 6600 zł. Jeśli więc wolny strzelec uzyskuje w danym roku niższe dochody, to tutaj płacić podatku do Urzędu Skarbowego. Ale dotyczy to szczególnie tych freelancerów, którzy prowadzą samodzielną sprzedaż, na przykład tworzą pewne swoje dzieła typu „ręcznie robione” (ang. Hand Made) bądź kursy online i sprzedają je w serwisach ogłoszeniowych, na allegro czy na swoich stronach sprzedażowych. Opcja ta nie dotyczy osób, które współpracują z firmami na podstawie „umów śmieciowych”(zlecenie, o dzieło) – w takim wypadku to firma zatrudniająca freelancera opłaca podatek dochodowy.

Często freelancerzy współpracują z kilkoma firmami na podstawie umów o dzieło i zlecenie. Co roku muszą otrzymać od nich PIT-11, na podstawie którego będą w stanie wypełnić PIT-37. Dzięki temu freelancerzy mają możliwość uzyskania zwrotu za podatek dochodowy, który często wynosi około 550 zł. Przez wiele lat uzyskiwałem taki zwrot i zawsze przeznaczałem go na auto bądź inne wydatki 🙂

Do wyboru mamy więc:
 • Samodzielna sprzedaż bez firmy do kwoty 6600 zł w ciągu roku – wtedy sprzedajemy swoje usługi/ dzieła innym osobom fizycznym
 • Umowa o dzieło / zlecenie – tutaj rozlicza nas dana firma
 • Wystawianie faktur jako osoba fizyczna przez serwis useme.eu – polega to na tym, że serwis wystawia dla nas fakturę na swoje dane firmowe – więc my nie widniejemy na fakturze. Serwis współpracuje z nami na zasadzie umowy o dzieło. My mamy taką korzyść, że możemy swoim klientom zaoferować fakturę, którą wliczą w koszty, a dodatkowo firmy te nie muszą nas zatrudniać i podpisywać z nami umów. Serwis Useme pobiera nam kilka procent prowizji za każdą fakturę, ale nie jest ona wysoka. Sam przez ponad rok korzystałem z takiego serwisu, więc przed poniższymi sposobami polecam.
 • Inkubator Przedsiębiorczości – przed założeniem własnej firmy, aby nie płacić ZUS-u i mieć wsparcie, dostępność do szkoleń itp. O tym będzie już niedługo rozbudowany artykuł 🙂
 • Jednoosobowa działalność gospodarcza – gdy już jesteśmy rozpoznawalni, posiadamy grono stałych i nowych klientów. Musimy mieć pewność, że bez problemu starczy nam na ZUS, podatek dochodowy i inne koszty.
Umowy i oświadczenia Freelancera

Freelancer musi posiadać aktualne wzory umowy o dzieło, umowy o zlecenie i oświadczenie o przekazaniu praw autorskich. Może okazać się przydatne podczas nawiązywania nowych kontaktów.

Poniżej udostępniam Wam „Wzór oświadczenia o przekazaniu praw autorskich„:

Jeśli chcielibyście jeszcze uzyskać wzór umowy o dzieło i umowy zlecenie, to dołączcie do grona subskrybentów mojego bloga. Od razu otrzymacie te i inne rzeczy w prezencie za darmo 🙂

Jak się rozwijać jako freelancer?

jak się rozwijać jako freelancer

Rozwój można porównać do ruchu czy drogi, rozwój freelancera to poruszanie się – po wyznaczonej w dużej mierze przez nas – trasie do celu lub donikąd. Całe życie będziemy w tej drodze, dlatego musi być ona na tyle przyjemna, że przestawimy nasze myślenie i będziemy czerpać satysfakcję z samego pokonywania jej, a nie tylko z chęci dotarcia do celu.

Freelancer musi o tym pamiętać, ponieważ w przeciwnym razie po pewnym czasie się wypali. Praca, która dawniej dawała tyle satysfakcji, z czasem nie będzie sprawiała już tak wiele przyjemności. Będzie wciąż ta sama i coraz bardziej nudna. Można jednak to zmienić. Wystarczy poza pracą dbać o ciągły rozwój osobisty. A mamy tutaj naprawdę szerokie możliwości. Należy również zachować równowagę, aby się nie przepracować. Wspominał o tym programista Maciej Aniserowicz, który w pewnym momencie pracował nawet kilkanaście godzin dziennie, ale na szczęście później to zmienił – prawdopodobnie dlatego po pewnym czasie udało mu się wydać własną książkę „Zawód Programista” 🙂 Przez pewien czas przepracowanie jest możliwe, ale później nasza efektywność spada i poza tym nasze życie rodzinne nie wygląda tak, jak powinno.

Jak się rozwijać:
 • słuchaj podcastów dla freelancerów (polecam Michała Szafrańskiego, Macieja Aniserowicza, Po nitce Ariadny). Jeśli nie widzieliście ostatniego podcastu Michała Szafrańskiego z Maciejem Aniserowiczem, to koniecznie zajrzyjcie: „Jak zostać programistą i ile zarabia developer?„.
 • ucz się języka obcego – zacznij od najpopularniejszego angielskiego 🙂 Ja korzystam z aplikacji Memrise – dostępnej na pc i telefon.
 • wybieraj się na szkolenia – niech dotyczą bliskiego Ci zawodu i innych zagadnień, którymi coraz bardziej się interesujesz. Pamiętajmy, że zawsze możemy się rozszerzyć bądź zmienić profil swojej działalności.
 • dołączmy do tematycznych grup na FB – dzięki nim również będziemy mogli się rozwijać, a zarazem wzajemnie wspierać. Polecam grupę „Copywriting, Pozycjonowanie i Rozwój osobisty„!
 • wyszukajmy motywujące osoby i obserwujmy je – polecam np. Mateusza Grzesiaka bądź Szymon Owedyk (ten drugi to ja) 🙂

To może tyle na początek. Zapewne i Wy posiadacie własne sposoby na rozwój i motywację. Jeśli tak, to dajcie o nich znać w komentarzach!

Jak traktować ciągły rozwój osobisty?

Mamy być „nakręceni” w rozwoju osobistym jak nawigacja w samochodzie. Skupieni na wyznaczonym celu obieramy najlepszą dla nas drogę. Kiedy coś nas zaskoczy naliczamy trasę od nowa. A kiedy dotrzemy na miejsce to wyznaczamy sobie nowy cel, bo rozwój osobisty to świadomość, że przez całe życie się rozwijamy. Ale możemy przez dany nam okres czasowy zrobić to lepiej lub gorzej, bardziej efektywnie lub mniej.

Ważne, aby cieszyć się odkrywaniem i rozwijaniem siebie, nauczyć się zdrowego podejścia do porażek, rozwijać się nawet w obliczu kryzysu czy wielkiego sukcesu, ponieważ ogromny sukces paradoksalnie może być zagrożeniem dla rozwoju osobistego, a nawet go zahamować. Nawet jeśli wejdziemy na jeden szczyt to rozwój osobisty ma być naszym sposobem na życie i pchać nas poza strefę naszego komfortu.

Freelancerzy, którzy tak na to patrzą, pracują dalej po 10, 20, 30 latach i cieszą się z wyników, jakie osiągnęli.

Traktujmy więc rozwój osobisty jako ciągły ruch, drogę do realizacji naszych ambicji, które nadają smak naszemu życiu, a nam wciąż jest mało i mało.

Mała prośba 🙂

Zachęcam do obserwowania bloga o copywritingu, seo i pozycjonowaniu stron www

Zachęcam do obserwowania bloga. Zapisz się po prawej stronie bloga, a prezenty wyślę Ci na emaila 🙂 Obserwuj także kanał na YT i dołącz do grupy wsparcia na Facebooku! Do usłyszenia!

 

Podziel się z innymi 🙂