Bieganie to aktywność fizyczna, która jest uwielbiana przez coraz większą rzeszę osób w naszym kraju, z czego możemy być naprawdę dumni. Różnimy się od większości amerykanów, którzy często nie dbają o swoje zdrowie i przez to chorują na otyłość, jak i inne poważne choroby. Zbytnio skupiają się na pracy, jak i jedzeniu w fast foodach. A przecież tak nie musi wyglądać nasze życie. O wiele lepiej jest dowiedzieć się „Dlaczego warto biegać” i później dbać o sobie każdego tygodnia. Efekty będą zadziwiające 🙂

Bo, gdybyś nie biegał, to co byś robił…?

Spis treści:
 1. Dlaczego warto biegać – 100 powodów
 2. Dlaczego biegam – Moja historia 🙂
 3. Badania przed bieganiem
 4. Jak zacząć biegać?
 5. Gdzie biegać?
 6. Kiedy biegać?
 7. Buty i ubranie do biegania
 8. Sprzęt do biegania

Dlaczego warto biegać – 100 powodów

dlaczego warto biegać 100 powodówNa początek poznajcie 100 powodów ukazujących dlaczego warto biegać. Na pewno okażą się dla Was wiarygodne i motywujące do biegania.

Poznając je wszystkie będziecie mogli stwierdzić, że zaczynacie już od dziś bądź jutra biegać regularnie. I tego Wam życzę 🙂

1. Bieganie motywuje do życia

bieganie motywuje do życia

W życiu wielu z nas walczy z brakiem pewności siebie. Jeśli jednak będziemy regularnie biegać, to osiąganie również wielu innych celów przyjdzie nam o wiele łatwiej. Z czasem przebiegniemy 10 km, półmaraton, a w końcu maraton. A to sprawi, że będziemy radzić sobie z różnorodnymi wyzwaniami i nie będziemy już wychodzić z założenia, że „nie damy rady”.

2. Bieganie poprawia sylwetkę

Dzięki bieganiu nasze ciało prezentuje się o wiele lepiej. Tracimy więc zbędne kilogramy, a to również sprawia, że czujemy się lepiej. Nie obawiamy się później wyjść na basen bądź na plaże.

3. Bieganie poprawia kondycję

Czy czasami wchodząc na 4 piętro nie mieliśmy zadyszki? Albo po przebiegnięciu 100 metrów do autobusu trudno nam było złapać oddech? Gdy biegamy regularnie, to nie mamy już z tym problemu.

4. Bieganie poprawia psychikę

Wiele badań poświadcza, że biegacze nie mają problemu z negatywnym myśleniem i depresją. Myślimy wtedy bardziej pozytywnie i to wpływa na jakość naszego codziennego życia.

5. Biegać można wszędzie

biegać można wszędzie

Okazuje się, że bieganie to sport, który można uprawiać niemalże wszędzie. Gdzie można biegać? Na przykład: w parku, w lesie, w siłowni, na plaży, przy hotelu, w podróży, na wakacjach, w bloku, w mieszkaniu, w domu, na bieżni oraz w wielu innych miejscach. Ja uwielbiam Las 🙂

6. Bieganie to tani sport

Podczas biegania nie musimy posiadać specjalistycznego sprzętu i dodatkowych urządzeń. Wystarczą tylko odpowiednie buty i ubranie sportowe. Oczywiście ono czasami kosztuje drożej. Ale zawsze możemy wybrać się do secondhandu i wybrać czasami nowe stroje sportowe za kilka zł. Ważne są jeszcze buty sportowe, które możemy także zakupić na początek w cenie od 50-300 zł. Bieganie w zwykłych halówkach za 10-15 zł to również pewna opcja 🙂

7. Biegać może każdy

Nie ma znaczenia, ile mamy lat, jakiej jesteśmy płci, jakich zainteresowań, jaką pracę wykonujemy itp. Każdy może zacząć biegać. Wystarczy spojrzeć na uczestników różnorodnych maratonów, które są organizowane w naszym kraju. Pojawiają się na nich różnorodne osoby.

8. Bieganie poprawia kości

Lekarze zalecają bieganie, ponieważ przyczynia się ono do poprawienia gęstości kości. Dzięki temu można skutecznie zapobiegać osteoporozie i innym chorobom kości.

9. Bieganie poprawia koordynację ruchową

Jeśli regularnie biegamy, to wzmacniamy mięśnie naszych łydek i ud. Dzięki temu nie spotykamy się ze skręceniem kostki czy wywrotkami. Potrafimy więc lepiej zapanować nad swoim ciałem.

10. Bieganie rozszerza znajomości i kontakty

bieganie rozszerza znajomości i kontakty

Dzięki bieganiu poznajemy wiele nowych osób. Możliwe, że poznamy już kilka osób z naszego osiedla bądź miejscowości, które również regularnie biegają. Dodatkowo możemy dołączać do różnych grup biegowych, które spotykają się regularnie na treningach i zawodach. Możliwe, że dzięki bieganiu poznamy nowego partnera biznesowego, przyjaciela bądź ukochaną/ukochanego.

11. Bieganie przedłuża życie

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że „słaba aktywność fizyczna i kondycja, podobnie jak palenie papierosów i nadciśnienie tętnicze, przyczynia się do przedwczesnej śmierci”. Zapewne chcielibyśmy tego uniknąć, a bieganie nam w tym pomaga 🙂

12. Bieganie zapobiega i leczy nadciśnienie

Biegacze poprawiają autonomiczny układ nerwowy, dzięki czemu łatwiej jest im utrzymywać ciśnienie tętnicze na odpowiednim poziomie.

13. Bieganie zwalcza zły cholesterol

Aktywność fizyczna sprawia, że udaje się wyeliminować z organizmu zły cholesterol, który odkłada się na naczyniach krwionośnych. Mają z nim problem najczęściej osoby prowadzący siedzący tryb życia.

14. Bieganie wzmacnia serce

Chcesz mieć silne serce? To po prostu biegaj. Taka aktywność ruchowa sprawia, że serce bije znacznie szybciej, przepompowuje więcej krwi do wszystkich mięśni w organizmie. Gdy regularnie biegamy, to automatycznie minimalizujemy ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

15. Bieganie zapobiega cukrzycy

bieganie zapobiega cukrzycy

W Wielkiej Brytanii zostało przeprowadzony test na Uniwersytecie Heriot-Watt. Uczestnicy mieli za zadanie do każdego treningu włączyć bieganie i dzięki czemu skuteczniej spalali cukry. Poświadcza to, że bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

16. Bieganie poprawia trawienie

Okazuje się, że podczas biegania pobudzamy pracę jelit, co pozytywnie wpływa na proces trawienia i wydalania w naszym organizmie. To dodatkowa zachęta do wprowadzenia w swoim życiu odpowiedniej diety, także dostosowanej do naszej aktywności fizycznej. Przed samym bieganiem nie chcemy się objadać bądź spożywać zbyt dużą ilość błonnika, ponieważ wtedy musielibyśmy szybko szukać ubikacji bądź pozostawić tak zwanego „papierzaka” w lesie. Czasami może się to zdarzyć, więc warto posiadać ze sobą chusteczki i żel antybakteryjny.

17. Bieganie poprawia myślenie

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Stanach Zjednoczonych udowodnili, że podczas biegania zwiększa się ilość naczyń i komórek krwionośnych. Do tego silniejszy przepływ krwi, co w konsekwencji wpływa na poprawę zdolności rozumowania i czas reakcji. Chcesz więc być mądry? Po prostu biegaj 🙂

18. Bieganie w każdą pogodę

Pogoda nie ma znaczenia. Biegać możemy zarówno w jesienne i wiosenne dni, jak i w prawdziwy upał czy mróz. Liczy się po prostu nasza samodyscyplina i determinacja. Jeśli jednak przeszkadza ci aura na zewnątrz, zawsze możesz biegać w domu, mieszkaniu czy na siłowni. Możesz wtedy biegać na bieżni oraz bez niej.

19. Bieganie uczy samodyscypliny

Kiedy regularnie biegamy mimo różnorodnych przeszkód, a przy tym dobrze planujemy, to nasze życie jest coraz lepiej ułożone. Łatwiej nam rozsądnie zarządzać czasem i dbać o swój rozwój pod wieloma innymi względami.

20. Bieganie poprawia wzrok

bieganie poprawia wzrok i dlaczego warto biegać

W Narodowym Laboratorium Lawrence Berkeley naukowcom udało się potwierdzić, że bieganie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób oczu, pojawiających się w wyniku zaćmy bądź podeszłego wieku. Gdy biegasz, inwestujesz w swój wzrok.

21. Bieganie pozwala zdobyć medale

Kiedy uczestniczymy już w pewnych maratonach, nawet w tych na 5-10 km, to często za sam udział możemy liczyć na nagrodę od organizatorów. To najczęściej medal i dodatkowy upominek.

22. Bieganie rozwija sportowców

Sportowcy wysilający się w różnych dziedzinach sportu poprzez bieganie poprawiają swoją wydolność i ogólną kondycję. Zazwyczaj każdy swój trening rozpoczynają od biegania.

23. Bieganie poprawia sen

Jeśli chcielibyśmy dobrze spać, to wiedzmy o tym, że bieganie może się świetnie do tego przyczynić. Dlaczego? Otóż taka aktywność fizyczna zapewnia pełne dotlenienie naszego organizmu, co automatycznie pozwala radzić sobie z bezsennością.

24. Bieganie zmniejsza poziom cellulitu

Podczas biegania organizm wykorzystuje stan zapalny komórek tłuszczowych (tzw. cellulit), w celu zapewnienia sobie dodatkowej energii. Skóra jest wtedy bardziej napięta i pozbawiona nierówności oraz pewnych grudek na pośladkach czy udach.

25. Bieganie jest dla każdego

bieganie jest dla każdego

Z bieganiem spotykamy już w dzieciństwie. Wiemy, jak to robić. Po prostu wystarczy szybciej stawiać jedną stopę za drugą. Nie musimy się tego ponownie uczyć.

26. Bieganie minimalizuje stres

Biegając skutecznie walczymy z narastającym stresem. Dlaczego tak się dzieje? Taka aktywność fizyczna wyzwala w naszym organizmie endorfiny, które automatycznie nas relaksują i zmniejszają całe napięcie. Odbywa się to już po 30 minutach biegania, więc warto spróbować wytrzymać, szczególnie na początku 🙂

27. Bieganie pozytywnie wpływa na życie seksualne

Poprzez bieganie dbamy o odpowiednią sylwetkę ciała, która ma wpływ na zwiększenie się poziomu testosteronu, który sprawia, że mamy jeszcze większą chęć na seks. Mężczyźni powinni pamiętać, że poprzez bieganie dbają o lepsze ukrwienie swojego „penisa”. Jeśli więc mężczyźni regularnie biegają, kilka razy w tygodniu, to mogą być pewni, że ryzyko impotencji jest o wiele niższe.

Bieganie sprawia, że wyzwala się jeszcze dopamina odpowiadająca za uczucie przyjemności. Dzięki niej zwiększa się poziom testosteronu zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Dodatkowo podczas biegania zmniejszamy stres, pracujemy nad pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Również wtedy mamy więcej chęci na współżycie.

28. Bieganie to skuteczny antydepresant

Nasze życie nie zawsze nas rozpieszcza i gdybyśmy za bardzo skupiali się na sobie bądź na sytuacji na świecie, to szybko moglibyśmy wpaść w depresję. Natomiast nie jest to możliwe, jeśli regularnie biegamy. Właśnie ta aktywność pozwoli uzyskać w naszym organizmie odpowiednią ilość serotoniny i endorfin. Dzięki temu pozytywniej myślimy i negatywne emocje odchodzą już na dalsze miejsce.

29. Bieganie zwalcza kaszel i katar

Gdy już regularnie biegamy, to nabieramy odpowiedniej kondycji i dzięki niej przeziębienie czy grypa to już dla nas przeszłość.

30. Bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i jelita grubego

bieganie poprawia kondycję organizmu i zmniejsza zachorowanie na raka piersi i jelita grubego

Badania przeprowadzone w National Cancer Institute w USA dowodzą, że aktywność fizyczna – bieganie – zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego aż o 24%, a zarazem ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet o 30%.

31. Bieganie odmładza

Dzięki bieganiu udaje się nam poprawić produkcję ważnego biała występującego w tkankach i układzie kostnym, odpowiedzialnym za elastyczność skóry. Jest nim kolagen. Gdy już od młodości biegamy, a zarazem w podeszłym wieku, to ryzyko wystąpienia zmarszczek jest o wiele niższe. Oczywiście należy pamiętać, aby biegając w okresie letnim nie narażać skóry na promienie słoneczne, a zarazem korzystać z odpowiedniego filtra UV.

32. Bieganie jest anty-bólowe

Osoby aktywne fizyczne są bardziej odporne na ból od osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Dowiedli tego naukowcy z Niemczech, z uniwersytetu w Heindelbergu.

33. Bieganie pozwala zwiedzać

Podczas biegania możemy poznawać różne piękne rejony naszego miasta, lasów i innych okolic. Do pewnych z nich będziemy wracali z miłą chęcią za każdym razem.

34. Bieganie ułatwia rzucić palenie

Podczas biegania uzupełniamy nasz organizm o świeże i czyste powietrze, które ma na nas bardzo dobry wpływ. Dodatkowo przebywamy w odpowiednim środowisku osób, ponieważ większość biegaczy to osoby niepalące. Aktywność fizyczna sprawia jeszcze, że udaje się zmniejszyć poziom stężenia nikotyny w organizmie. Przez to palacze po bieganiu mają mniejszą chęć na zapalenie papierosa.

Potwierdzają to badania przeprowadzone w Uniwersytecie Browna w USA. Dowodzą to także wypowiedzi wielu osób, którzy dzięki bieganiu z czasem byli w stanie rzucić palenie. Jeśli więc mamy z tym problem, to po prostu zacznijmy biegać, a już niedługo nigdy nie zapalimy papierosa 🙂

35. Bieganie zwalcza trądzik na twarzy

bieganie zwalcza trądzik na twarzy

Systematyczne bieganie sprawia, że zmniejszamy poziom tłuszczu w naczyniach krwionośnych i dzięki temu hamujemy działanie gruczołów łojowych. To sprawia, że coraz rzadziej mamy problem z wągrami i pryszczami. Aktywność fizyczna pozwala nam wyrzucić z organizmu różnorodne toksyny, które później nie są gromadzone na naszej skórze. Będzie to tym bardziej możliwe, jeśli po bieganiu zapewniamy sobie szybki prysznic czy kąpiel, aby zachować właściwą czystość skóry.

36. Bieganie wzmacnia nasze mięśnie i kości

Kiedy regularnie biegamy, to automatycznie zwiększa się masa naszych kości, przez co stają się silniejsze i wytrzymalsze. W ten sposób skutecznie zapobiegamy odwapnieniu kości, czyli tak zwanej osteoporozie.

37. Bieganie ćwiczy samodyscyplinę

Nie zawsze mamy odpowiednią ilość chęci, aby wstawać o 6 rano bądź o innej stałej porze i później dobrze wywiązywać się z wcześniej wyznaczonych zadań. Natomiast, gdy już regularnie trenujemy bieganie, to wdrożenie takiej samodyscypliny w swoim życiu okazuje się o wiele łatwiejsze.

38. Bieganie uczy być zorganizowanym

Posiadamy wiele zajęć, z których chcielibyśmy się wywiązać, ale tracimy czasami czas na mało ważne rzeczy. Regularnie bieganie, planowanie swojego treningu przedkłada się na nasze życie osobiste i zawodowe. Zaczynamy coraz lepiej planować każdy następny dzień i tydzień naszego życia oraz pracy.

39. Bieganie pozwala lepiej prowadzić firmę

Zarządzanie własną działalnością gospodarczą nie zawsze jest proste, szczególnie na samym początku. Jeśli jednak jesteśmy już wytrwali w bieganiu, to prowadzenie własnej firmy przyjdzie nam o wiele łatwiej. Dodatkowo sprawi, że każdego dnia będziemy efektywniejsi i dążyli do dalszego rozwoju. Przychody również będą o tym świadczyć 🙂

40. Bieganie pozwala być lepszym pracownikiem

bieganie pozwala być lepszym pracownikiem

Efektywność w pracy w dużym stopniu zależy od naszej kondycji fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Bieganie sprawia, że z tym wszystkim sobie radzimy i przez to w pracy jesteśmy skuteczniejszymi pracownikami. Jeśli więc dana firma czy korporacja pozwala nam dalej się rozwijać, uzyskiwać awans, wyższe wynagrodzenie, to chętnie w tym uczestniczymy.

41. Bieganie zwiększa nasze dochody

Zaczynamy zarabiać i oszczędzać coraz więcej, jeśli się nie poddajemy, mimo pewnych porażek. Bieganie sprawia, że jesteśmy pod tym względem wytrwali i w końcu osiągamy coraz większe sukcesy zarobkowe w swoim życiu.

42. Bieganie zachęca do dalszego rozwoju

Poprzez bieganie nie zatrzymujemy się w miejscu, nie jesteśmy już leniwi. Nie tracimy czasu na niepotrzebne rzeczy, które nic nie wnoszą do naszego życia. Wyszukujemy jednak ciekawe pomysły na swój rozwój osobisty. Chętniej uczestniczymy w pewnych kursach, które stanowią pewną inwestycję w nas. A taka inwestycja okazuje się dla nas najlepsza.

43. Bieganie zapoznaje nas z technologią

Kiedy biegamy już regularnie, to chcemy znać swoje wyniki. Przez to poznajemy pewne programy (Endomondo) i urządzenia (smartwatch), które mierzą trasy, tempo biegania i wiele innych parametrów. Jesteśmy bardziej otwarci na takie nowinki, ponieważ one pozytywnie wpływają na jakość naszego biegania, a to stanowi dla nas dodatkową motywację. Lepsza kondycja sprawia, że mamy również siły na to, aby poznawać nowinki na rynku technologicznym. Część z nich okazuje się praktyczna w naszym życiu i pracy, więc później chętnie z nich korzystamy.

44. Bieganie to sposób na biznes

Praca wykonywana z pasją przynosi nam największą radość. Dlatego od ponad 10 lat piszę różnego rodzaju teksty 🙂 Dla niektórych bieganie okazało się pomysłem na biznes. Mogą o tym powiedzieć organizatorzy grupowego biegania, instruktorzy fitness i biegania, organizatorzy maratonów, właściciele siłowni i wielu innych. Pewne osoby wyspecjalizowali się w bieganiu do tego stopnia, że przygotowali specjalne książki dla początkujących i zaawansowanych biegaczy.

45. Bieganie zwiększa zdrowy apetyt

bieganie zwiększa zdrowy apetyt

Gdy regularnie biegamy, nie musimy kupować żadnych leków na zwiększenie apetytu. Męczymy nasz organizm i zaczyna się on domagać cennych wartości odżywczych. Nie oznacza to, że po bieganiu od razu jesteśmy głodni. Ale w całym dniu odczuwamy co pewien czas zdrowy głód, który odpowiednio zaspokajamy. Mamy wtedy chęć na dania, które dostarczają nam odpowiednie witaminy i składniki odżywcze, mineralne. Mamy także większą chęć na jedzenie warzyw i owoców.

46. Bieganie pozytywnie wpływa na kręgosłup

Regularne bieganie jest w stanie pozytywnie wpłynąć na mięśnie kręgosłupa, miednicy, stóp i wiele innych. Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy mamy zdrowy kręgosłup, a podczas biegania zachowujemy odpowiednią postawę. Dlatego nie garbimy się biegając, nie patrzymy w dół. Mamy wyprostowaną sylwetkę i głowę wyprostowaną. Wtedy nie obciążamy zbytnio miednicy i mięśni kręgosłupa, a dodatkowo płuca działają o wiele sprawniej. Biegajmy więc z podniesioną głową i prosto, a my i kręgosłup skorzysta na tym jeszcze więcej 🙂

47. Biegając jesteśmy atrakcyjni dla firm i korporacji

Okazuje się, że przedsiębiorcy cenią sobie pracowników, którzy dbają o swoje zdrowie i dobrze się prezentują. Świadczy o tym już fakt, jak często chętnie zapewniają swoim pracownikom pewne zniżki bądź karnety do siłowni.

48. Biegając nabieramy pewności siebie

Niski poczucie wartości nie doskwiera biegaczom. Oni przecież są aktywni fizycznie i dzięki temu mają lepszą sylwetkę, wygląd, a dodatkowo lepiej się czują się względem psychicznym i emocjonalnym. To wszystko sprawia, że łatwo akceptujemy siebie 🙂

48. Biegając jesteśmy na bieżąco z modą

Moda na bieganie w naszym kraju rozpoczęła się kilka lat temu. Czy i ona sprawiła, że zaczęliśmy więcej biegać ? Zapewne tak, a to świadczy, że chcemy być na bieżąco. Analizujemy, co jest popularne i staramy się do tego w pewnym stopniu dostosować. Musimy jednak czynić to ostrożnie, aby dokładnie ocenić, czy pewne modne rzeczy okażą się dla nas właściwe. Bieganie na pewno TAK.

49. Bieganie pozwala czerpać więcej przyjemności

Odczuwamy ogromną przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu, a bieganie w pełni nam to umożliwia. Wybieramy ciekawe trasy, w lesie, w górach oraz w wielu innych miejscach. Taka przyjemność ma później wpływ na jakość naszego codziennego życia, dlatego warto się na nią skusić każdego tygodnia.

50. Bieganie pozwala nam być wolnym

bieganie poprawia sylwetkę ciała i pozwala nam być wolnym

Dzięki bieganiu odczuwamy wolność i pewną niezależność. Takie uczucia mają pozytywne przełożenie na nasze życie.

51. Bieganie pozwala radzić sobie ze starością

Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, to nie musimy już tak często wybierać się do lekarza. Rzadziej chorujemy, nawet mimo podeszłego wieku. Nie stoimy więc w kolejce, aby zarejestrować się w przychodni, lecz częściej pojawiamy się w kolejce po numer startowy na kolejny maraton 🙂

52. Bieganie to najlepszy sport na świeci

Może to wywołać falę oburzenia, ale bieganie to najlepszy sport, w którym warto uczestniczyć. Najlepszy sport to nie piłka nożna, siatkówka czy inne dziedziny. A przekonują się o tym wszyscy, którzy regularnie biegając. Zadbajmy więc o to, aby do nich należeć.

53. Biegając nie jesteśmy zależni od komunikacji miejskiej

Mają dobrą kondycję nie zawsze musimy korzystać z autobusów i tramwajów. Ma to cenne zastosowanie, jeśli się spóźniliśmy na przystanek bądź po prostu do celu naszej podróży brakuje nam kilku kilometrów. Decydujemy się na spacer, trucht bądź bieganie i nie robimy z tego żadnej kwestii 🙂

54. Biegacze lepiej się poruszają

Ocenia się, że biegacze cieszą się lepszą sylwetką, co wynika z silnych mięśni i ścięgien. Dzięki temu poruszają się bardziej pewnie i zdecydowanie.

55. Biegając nie rezygnujemy ze słodkich przyjemności

biegając nie rezygnujemy ze słodyczy i słodkich przyjemności

Uwielbiamy co jakiś czas zjeść pewne słodycze. A jeśli biegamy regularnie, to nie musimy odmawiać sobie takich przyjemności. Podczas biegania następuje tak wysokie spalanie energetyczne, że możemy sobie na to pozwolić. I nasza sylwetka nadal będzie wyglądać dobrze.

56. Bieganie pozwala dbać o płuca

Kiedy biegamy, to zaopatrujemy swoje płuca w świeże powietrze, czyli także w czysty tlen, który okazuje się cenny dla naszego całego ciała. Ma to jeszcze większe zastosowanie, jeśli biegamy w lesie czy na polanie, gdzie powietrze jest bardzo czyste.

57. Biegając nie garbimy się

Podczas biegania nie pochylamy się, lecz przez cały czas staramy się zachowywać wyprostowaną postawę. Dzięki temu zachowujemy ją nawet po bieganiu, na czym szczególnie korzystają osoby, które dawniej się garbiły.

58. Biegając ćwiczymy mięśnie rąk

Podczas biegania bardzo duże znaczenie odgrywają ręce, którymi musimy przez cały czas poruszać. Dzięki bieganiu są coraz silniejsze i wytrzymalsze, z czego mogą być zadowoleni zarówno mężczyźni i kobiety.

59. Bieganie to odpoczynek po ciężkim dniu

Dzięki bieganiu zmniejszamy stres, wyciszamy się, a nawet znajdujemy na spokojnie wyjście z różnych trudnych sytuacji. Sprawia, że jesteśmy lepiej przygotowani na każdy następny dzień.

60. Biegania pozwala zwalczyć ograniczenia

bieganie pozwala zniwelować ograniczenia i lepiej myśleć

Zaczynamy biegać i dzięki temu uczymy się, że ograniczenia pojawiają się tylko w naszych umyśle i można nad nimi zapanować.

ps. nie bez powodu taki obrazek 🙂

61. Biegając poprawiamy swój styl życia

Regularnie biegając automatycznie zaczynamy lepiej dbać o swoją dietę i zdrowie. Dzięki temu zachowujemy kondycję i młodość na dłużej.

62. Biegając jesteśmy aktywni

Poprzez bieganie jesteśmy bardziej zaangażowani w różne aspekty naszego życia codziennego. Myślimy bardziej pozytywnie i intensywnie.

Ciąg dalszy nastąpi….

Dlaczego ja biegam – moja historia!

Dlaczego ja biegam moja historia

Biegam już od dłuższego czasu. Pamiętam, jak zaczęło się w gimnazjum, gdy chętnie jeździłem na zawody. Mimo, że nie pojawiałem się na podium, to uwielbiałem biegać. Uprawiałem wtedy także lekkoatletykę, a mianowicie skok w wzwyż, skod w dal. Jeździłem także na zawody koszykarskie i piłkarskie. Później jeszcze pojawił się tenis stołowy. Ale powróćmy do biegania.

Jednak nie biegałem tylko w szkole, ale również poza nią. Jako nastolatek spotykałem się z różnymi stresami i bieganie pozwoliło mi odpowiednio rozładować emocje. Dodatkowo chciałem biegać, aby mieć dobrą kondycję i coraz lepsze wyniki w szkole. Rywalizowałem z pewnymi kolegami oraz z bratem. I już to okazało się dla mnie bardzo zachęcające.

Teraz mam już ponad 27 lat i biegam nadal. Co jeszcze mnie zachęca? Widzę, że dzięki bieganiu jestem bardziej zdyscyplinowanym człowiekiem, mężem, synem, bratem i tak dalej. Korzystam na tym ja i moi najbliżsi.

Raz w tygodniu wybieram się jeszcze na basen i gram z przyjaciółmi w piłkę na hali, więc również i tam używam swoich nóg 🙂

Badania przed bieganiem

badania przed bieganiem czyli jak zacząć zdrowo biegać

Do lekarza wybieramy się, aby móc dokładnie stwierdzić czy nie ma żadnych przeciwwskazań, abyśmy rozpoczęli bieganie. Nie uważajmy się za bohaterów, uważając że taka wizyta w gabinecie lekarskim w niczym nam nie pomoże. Nawet, jeśli czujemy się w pełni zdrowi, mamy 20 czy 30 lat, to taka wizyta jest polecana.

Jeśli jesteśmy już po 35 roku życia, to możliwe że cierpimy na otyłość, pewne choroby (układu oddechowego, krążenia, słuchu) bądź prowadzimy siedzący tryb życia. Możliwe, że stosujemy pewne leki czy używki. Tym bardziej powinniśmy dowiedzieć się czy otrzymujemy zielone światło na bieganie.

Dlaczego warto biegać po badaniach? Przykład z życia!

Pewna „Marta” opisywała w sieci, że biegała od kilku miesięcy i osiągała coraz lepsze wyniki. W końcu wybrała się na badania, do czego została zachęcona przez bliskich. Okazało się, że ma silną anemię. Lekarze dziwili się, że regularnie biega i osiąga takie wyniki. Natomiast po pewnym czasie pojawił się spadek kondycji i brak możliwości uzyskania lepszych wyników, a przyczyną okazała się anemia. Dzięki badaniom i leczeniu aktualnie Marta czuje się o niebo lepiej. Anemia jeszcze jest, ale już w minimalnym stopniu. Dziękuje swoim bliskim za to, że zachęcili ją, aby zadbała o swoje zdrowie. Życzymy jej powodzenia w dalszym bieganiu 🙂

Gdy więc mamy już odpowiednią mobilizację do biegania, to tym bardziej przyjrzyjmy się swojemu stanowi zdrowia z boku. Możliwe, że dzięki badaniom będziemy mogli dojść do wielu ciekawych wniosków i zadbać o swoje zdrowie tak, jak należy. To cenna wskazówka szczególnie dla tych, którzy unikają lekarzy i wszelkich badań.

Do jakiego lekarza?

Zazwyczaj wystarczająca okazuje się wizyta u podstawowego lekarza rodzinnego w naszej przychodni zdrowia. Jeśli jednak chcemy być całkowicie bezpieczni, to warto jeszcze wybrać się do lekarza od medycyny sportowej. Sami będziemy mogli zauważyć, że lekarze często palą i nie prowadzą aktywnego trybu życia. Natomiast mogą nas dobrze zbadać, zapewniając nam dostęp do cennych maszyn i urządzeń. Właśnie takie badania pozwolą nam przekonać się, że bieganie nie jest nam straszne.

Jakie badania przed bieganiem:
 • badanie krwi, dzięki któremu będziemy mogli wykryć czy nie posiadamy pewnych braków. Kiedy otrzymamy takie wyniki, to ponownie wybieramy się do lekarza rodzinnego, który będzie mógł nam wszystko wytłumaczyć.
 • badanie moczu i kału, na które także warto sobie pozwolić, szczególnie jeśli już dawno o tym zapomnieliśmy.
 • badania wytrzymałościowe, na podstawie których lekarz dowiaduje się czy nasz organizm dobrze reaguje na zwiększony wysiłek fizyczny. Pozwala ono dokładnie ocenić, jak działają takie organy, jak serce, płuca i wiele innych.
 • EKG
 • badania diagnostyczne

Możliwe, że jesteśmy zdrowi, jak ryba, więc bez żadnych oporów możemy już zacząć biegać. A innym razem jesteśmy chorzy i dowiadujemy się, że zbyt duży wysiłek fizyczny nie jest nam polecany. Ale czy to znaczy, że nie możemy biegać? Nie. Po prostu wtedy lekarz stara się nam uświadomić, jaki wysiłek jest dla nas dostępny. Nie możemy wtedy się przesilać, ponieważ nasz organizm nie jest na to w pełni przygotowani. Ale z czasem kondycja naszego ciała będzie wyższa, dodatkowo poprawi się nasze zdrowie, więc na pewno będziemy mogli z czasem pozwolić sobie na 10 km, półmaraton i maraton.

Jeśli biegamy już od dłuższego czasu i dobrze się z tym czujemy, to mimo wszystko badania kontrole powinniśmy przeprowadzić. Dowiedzmy się w pełni, jak taka aktywność wychodzi nam na dobre i biegajmy dalej 🙂

Jak zacząć biegać?

jak zacząć biegać czyli 100 powodów aby biegać

Poznaliśmy już tak wiele powodów, dla których warto biegać, że zapewne już chcielibyśmy przestać czytać dalej i zacząć w końcu biegać. Myślimy już o planowaniu treningów. To bardzo dobre zachowanie.

Powinniśmy się jednak do takiego biegania odpowiednio przygotować. Jedynie dzięki temu wiele na nim skorzystamy, a dodatkowo sport ten nigdy nam nie zaszkodzi. A mogłoby się tak stać, gdybyśmy biegali bez pomysłu. Od czego więc warto zacząć?

1. Dlaczego biegasz?

Musimy sobie wyznać cel, dla którego będziemy regularnie biegać. Na przykład chcemy poprawić swoją sylwetkę, odstresować się bądź poznawać nowych ludzi. Może być ich kilka. Warto o nich zawsze pamiętać, szczególnie jeśli trafiają się gorsze dni, kiedy to nie chce się nam biegać bądź już chcielibyśmy z tego zrezygnować. Te cele będą nas zawsze trzymać w ryzach. Zapiszmy je sobie na kartce, a nawet powieśmy ją gdzieś w mieszkaniu. Powiedzmy o takich celach również innym, krewnym, przyjaciołom. Będziemy wtedy bardziej zdeterminowani, aby do nich dążyć i dalej biegać.

2. Biegaj zdrowo

Bieganie będzie miało pozytywne przełożenie na nasze zdrowie, ale tylko wtedy, jeśli zadbamy o kilka rzeczy. Po pierwsze musimy być pewni czy możemy biegać. Warto tutaj wybrać się do lekarza, zrobić pewne badania. Najlepsze badania w tym kierunku zapewni nam lekarz medycyny sportowej.

3. Ubiór, buty i sprzęt do biegania

Podczas biegania powinniśmy być dobrze przygotowani. Po pierwsze liczy się tutaj przede wszystkim nasze obuwie sportowe. Najlepiej, aby było dostosowane do biegania. Koszt zakupu takich butów wynosi już od 50-300 zł i więcej, więc mamy tutaj w czym przebierać. Dobrze, aby takie buty były dopasowane do naszych stóp. Ma to szczególne znaczenie, gdy walczymy z płaskostopiem bądź wysokim sklepieniem stopy (supinacją). Dzięki właściwym butom zapewnimy sobie idealną amortyzację podczas biegania. Do naszych stóp warto również dopasować wygodne skarpety sportowe, które dobrze przepuszczają powietrze, czyli nie sztuczne, a bawełniane.

Po drugie liczy się odzież sportowa, która zabezpieczy nasze ciało przed zbytnim przegrzaniem w okresie letnim, a zarazem przed chłodem w okresie zimowym.

Po trzecie warto zaopatrzyć się w smartfon, który będzie liczył naszą trasę biegania i wyniki, jakie osiągamy. Można do tego wykorzystać aplikację Endomondo. Dzięki niej poznamy również pobliskie osoby, które biegają oraz trasy, które wykorzystują. Takie wspólne bieganie okazuje się bardzo zachęcające. Swoimi wynikami będziemy mogli dzielić się ze swoimi znajomymi, także na portalach społecznościowych, jak FB czy Twitter.

4. Dieta

Do biegania musimy mieć odpowiednie siły. W tym celu należy dostarczać sobie właściwej energii za pomocą odpowiedniej diety sportowca. Najlepiej, aby była bogata w witaminy, węglowodany, substancje odżywcze i niezbędne minerały. Musimy również pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody i pozostałych napojów. Dzięki temu nasz organizm będzie bogaty w ważne elektrolity. Na naszą kondycję pozytywnie wpłynie jeszcze wapń, magnez, sód i potas. Szczególnie przed bieganiem starajmy się wypijać odpowiednią ilość wody bądź specjalnych napojów przeznaczonych dla sportowców.

Ja przed wysiłkiem fizycznym zawsze pozwalam sobie na banana bądź inny owoc, a do tego ciepła (nie wrząca) wodę z miodem 🙂

Gdzie biegać?

gdzie biegać czyli trasy biegowe terenowe i asfaltowe oraz dlaczego warto biegać

Bieganie okazuje się o wiele zdrowsze i bezpieczniejsze, jeśli decydujemy się na wybór tras z miękkim podłożem. Unikamy więc ulic, chodników i alejek asfaltowych, ponieważ przez takie trasy do biegania moglibyśmy obciążać stawy i nasze mięśnie w większym zakresie. Widzimy, że wiele osób nie bierze tego pod uwagę i przez to po kilku miesiącach biegania mają problemy ze stawami, kręgosłupem bądź miewają nerwobóle i skurcze mięśni. A warto wspomnieć o tym, że te wokół tych ciężkich i twardych tras występuje często nieświeże powietrze, w wyniku spalin samochodowych oraz dymu z kominów.

Jedyna zaleta takich ciężkich tras to równy bieg, ponieważ nie musimy omijać żadnych przeszkód, uwzględniać dziur bądź zmian nawierzchni. Każdy następny krok okazuje się prawie taki sam, dzięki temu zwiększa się efektywność biegu i pracę nad danymi mięśniami. Natomiast korzyści te nie są warte zagrożeń, o której wspomniałem wyżej.

Biegajmy po miękkim podłożu

O wiele lepiej jest wybrać się na bieganie do parku, lasu, na trawę i polanę. To wyjątkowe „trasy terenowe„, które tłumią siłę uderzenia naszych nóg w podłoże. Taka amortyzacja sprawia, że nasze stawy, mięśnie i kręgosłup nie jest obciążony. Dodatkowo mamy przyjemność przebywać na świeżym powietrzu, pośród pięknej fauny i flory. Miłe ptaszki w lesie, a zarazem inne zwierzęta na pewno będą robić na nas dobre wrażenie.

Podczas biegania na nierównym terenie musimy kontrolować każdy następny ruch. W efekcie angażujemy większą ilość mięśni, co później przedkłada się na lepsze osiągnięcia, lepszą kondycję. Ćwiczymy w ten sposób koordynację nerwowo-mięśniową. Natomiast jest również i pewna wada, czyli pewne prawdopodobieństwo potaknięcia i upadku, a nawet skręcenia nogi. Natomiast można temu przeciwdziałać, zwracając baczną uwagę na teren, po którym biegamy.

Ja uwielbiam las w czterech porach roku. A co do zwierząt, to wiewiórki, psy, lisy i konie nie są mi straszne 🙂

Co wybrać?

 • trasy asfaltowa – jeśli chcemy brać udział w maratonach ulicznych, ale liczmy się z obciążeniem stawów.
 • trasy terenowe – jeśli biegamy dla zdrowia i dobrego samopoczucia
A jeśli nie ma w pobliżu trasy terenowej?

Zawsze możemy podjechać samochodem. Mi czasami zdarza się podjechać kilometr do lasu, ponieważ nie chcę biegać po mieście i tracić czasu na spacer do miejsca startu. Gdybyśmy nie mieli takiej możliwości (choć szczerze wątpię), to zawsze możemy wybrać pewne boiska, stadiony występujące w pobliżu. Ostatecznie, posiadając dobre obuwie do biegania, możemy pozostać przy asfalcie. Przecież o wiele lepiej będzie, jeśli minimalnie będziemy obciążali stawy, niż rezygnowali z biegania i przez to prowadzili siedzący tryb życia – on stanowi o wiele większe zagrożenia.

Polecam więc biegać po trasach terenowych, ale jeśli już nie mamy wyjścia, to zapewnijmy sobie dobre obuwie i biegajmy po asfalcie.

Kiedy biegać?

kiedy biegać czyli najlepsza pora na bieganie

Najlepiej biegajmy wtedy…., kiedy mamy na to czas. Nie ma większego znaczenia czy biegamy wcześnie rano, popołudniu czy wieczorem – jeśli tylko zadbamy o kilka ważnych rzeczy. Wszystko przecież zależy od naszych możliwości czasowych i konkretnych upodobań. Najważniejsze, abyśmy regularnie biegali.

 • Poranne bieganie to wspaniały sposób na szybkie przebudzenie i zastrzyk energii na dzień pracy bądź nauki. Nie będzie nam już potrzebna poranna kawa (choć nie musimy z niej rezygnować). Wiele korzyści zapewni nam już bieg trwający od 15-40 minut. Biegając rano, na przykład o 5.30, 6.00 czy 7.00, uczymy się pokonywać różne trudności. Szczególnie na początku może być nam trudniej. Natomiast z czasem sami zauważymy, jak takie poranne bieganie na nas wpływ, co okaże się dodatkową zachętą.
 • Popołudniowe bieganie wymaga dużej determinacji, ponieważ trudno jest zmotywować się do biegania po męczącym dniu. Ale z podobnym problem stykają się osoby biegające rano, które uwielbiają spać, a mimo wszystko wstają, zakładają buty i ruszają biegać.
 • Wieczorne bieganie jest również polecane, natomiast nie 3 godziny przed snem. To przecież czas, kiedy organizm powinien się wyciszać. Należy się także liczyć z tym, że takie bieganie nie jest już tak bezpieczne, jak za dnia. Należy więc zachować ostrożność i wybierać odpowiednie trasy do biegania.

Pamiętajmy również o tym, aby się wysypiać (7-8 godzin), ponieważ szczególnie wtedy bieganie to samo zdrowie 🙂

Buty i ubranie do biegania

buty i ubranie do biegania

Podczas biegania chcielibyśmy za każdym razem dobrze wyglądać. Ale to nie powinno okazać się dla nas najważniejsze. Liczy się przede wszystkim jakość butów do biegania, a dopiero później jakość ubrań, które zakładamy. Najlepiej, aby były wykonane z naturalnych materiałów, a zarazem dostosowane do nas i danej pory roku. Poza tym buty do biegania muszą spełnić wiele innych czynników, ale o tym poniżej.

Jakie rzeczy do biegania warto posiadać:

 • buty
 • spodenki i spodnie
 • bluzka i bluza
 • czapka
 • rękawiczki

Buty do biegania

buty do biegania i dlaczego warto biegać

Podczas zakupu butów do biegania powinniśmy zachować jeszcze większa ostrożność. Nie liczy się tylko ich wygląd zewnętrzny, ale szczególnie ich możliwości i dopasowanie do naszych stóp, predyspozycji oraz celów treningowych.

1. W odpowiednim rozmiarze

Najlepiej, aby były większe od tych, z których korzystamy na co dzień (o 0.5-1.5 numeru). Podczas biegania stopy minimalnie zwiększają swoją powierzchnię i dlatego przydaje się tutaj większy rozmiar. Im dłuższy dystans pokonujemy, tym buty powinny posiadać minimalnie większy rozmiar.

 • buty na krótsze dystanse 5-10 km – o 0.5 numeru większe
 • buty na dłuższe dystanse – półmaratony i maratony (20-40 km) – nawet o 1.5 numeru większe
2. Dopasowane do typu stopy

Dzięki temu uda się nam wybrać buty do biegania zapewniające skuteczną ochronę przed zbytnim przeciążeniem, a zarazem gwarantujące właściwą stabilizację kostki i stopy.

Rodzaje stóp:
 • supinująca (przenosząca ciężar ciała szczególnie na zewnętrzną krawędź stopy)
 • neutralna (rozkłada ciężar ciała równomiernie)
 • lekko proponująca (przenosi ciężar ciała na wewnętrzną krawędź stopy, związana z tak zwanym płaskostopiem)
Jak określić własny typ stopy?

Wystarczy zaopatrzyć się białą kartkę papieru, którą kładziemy na równej powierzchni. Następnie moczymy stopę i kładziemy na kartkę papieru. Jeśli na kartce pojawi się pełen zarys stopy, to posiadamy stopę proponującą – czyli płaskostopie. Jeśli na kartce pozostał ślad pięty i górnej części stopy, to mamy do czynienia ze stopą supinującą. Gdy jednak na kartce pojawi się dolna i górna część stopy połączona średnim paskiem po stronie zewnętrznej, to uzyskaliśmy stopę neutralną.

Producenci butów sportowych przygotowali buty do biegania dostosowane do wyżej wspomnianych rodzajów stóp:

 • buty dla stóp neutralnych – amortyzujące bez zastosowania stabilizatora stopy
 • buty dla stóp supinujących – wzmocniona amortyzacja
 • buty dla stóp proponujących (motion control, stability, control, structured) – wzbogacone o wstawki stabilizujące po wewnętrznej części podeszwy

Pamiętajmy: Najgorzej, jeśli osoby posiadające typ stopy supinującej używaliby butów przeznaczonych dla stóp proponujących i odwrotnie.

3. Dopasowane do podłoża, po którym biegamy:
 • dla tras asfaltowych – buty z płaskim bieżnikiem na podeszwie i miękką amortyzacją
 • dla tras terenowych – buty z większą amortyzacją (tzw. trailowe, terenowe), mocnym bieżnikiem i wytrzymałą powłoką zewnętrzną
 • dla tras asfaltowych i terenowych – buty o średniej przyczepności i amortyzacji (tzw. uniwersalne)
Buty startowe a buty treningowe

Buty treningowe cechują się większa wytrzymałością, są twardsze, masywniejsze i przez to również cięższe. Dzięki temu możemy z nich korzystać nawet przez kilka miesięcy, lat. Natomiast buty startowe są już bardziej elastyczne i lżejsze, przez co nadają się na zawody i maratony.

Kiedy wybrać się na zakupy butów do biegania?

Najlepiej po całym dniu, czyli na przykład po godz. 18.00, ponieważ wtedy nasze nogi są minimalnie większe (jak po bieganiu). Zabierzmy ze sobą skarpety do biegania, z których będziemy korzystać. I wyszukajmy buty sportowe, które będą idealnie pasować, czyli nie mogą okazać się za ciasne bądź za luźne.

Pamiętajmy również o tym, aby przymierzyć parę butów, a nie tylko jeden but. Pochodźmy w nich przez chwilę w sklepie, aby mieć całkowitą pewność.

Gdzie kupić buty do biegania?

Jeśli już dokładnie znamy rozmiar swoich butów do biegania i określiliśmy rodzaj swojej stopy, to tak naprawdę łatwiej jest nam je zakupić również online. Ale na ten krok powinniśmy sobie pozwolić dopiero wtedy, gdy najpierw wybierzemy się do sklepu sportowego z butami dla biegaczy.

W nim będziemy mogli również liczyć na pomoc obsługi – najczęściej są to dawni bądź aktualni miłośnicy biegania. Poziom doświadczenia sprzedawcy będziemy mogli określić bardzo szybko. Gdy spyta nas tylko, jaki rozmiar i kolor butów szukamy, to już wiemy, że powinniśmy skorzystać z innego sklepu.

Jeśli jednak zostaliśmy dobrze potraktowani i wyszukaliśmy odpowiednie buty do biegania to mamy kilka opcji wyboru. Zakupujemy je już w danym sklepie bądź po prostu zapisujemy sobie rodzaj butów, ich markę, producenta i rozmiar. A następnie wyszukujemy w sieci, na przykład w sklepach online, na Allegro bądź OLX – dzięki temu możemy zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset zł, więc naprawdę warto.

Sprzęt do biegania

sprzęt do biegania

Tutaj warto wspomnieć o pewnej elektronice i technologii, dzięki której bieganie daje nam jeszcze więcej możliwości i satysfakcji. Co szczególnie Wam polecam?

 • smartfon – ja korzystam z Moto X Style 🙂
 • aplikację Endomondo
 • etui do telefonu podczas biegania
 • zegarek sportowy / smartwatch

Zapewne i Wy macie własne propozycje, więc dajcie o nich znać w komentarzach!

Dlaczego warto biegać – Podsumowanie 🙂

dlaczego warto biegać

Dowiedzieliście się, dlaczego warto biegać i jak zacząć krok po kroku. Poradnik ten będzie co jakiś czas aktualizowany. Jeśli macie pewne pytania bądź propozycje, to dajcie mi znać, a chętnie pomogę 🙂

Biegajcie razem ze mną, a gwarantuje, że Wasze życie zmieni się o 180 stopni na lepsze. Zacznijcie jak najszybciej!

Zachęcam do obserwowania bloga o copywritingu, seo i pozycjonowaniu stron www

Zachęcam do obserwowania bloga. Zapisz się po prawej stronie bloga, a prezenty wyślę Ci na emaila 🙂 Obserwuj także kanał na YT i dołącz do grupy wsparcia na Facebooku! Do usłyszenia!

Podziel się z innymi 🙂