Udało się nam już zarejestrować do usługi GSC i dodać do niej odpowiednie domeny. Jeśli nie, to zapraszam do artykułu „Jak dodać stronę www do Google Search Cosnole„. Tym razem chcielibyśmy dowiedzieć się, jak wygląda zarządzanie uprawnieniami w Google Search Console. Mamy przecież możliwość udostępnienia danych dla wybranej domeny w GSC, aby korzystała z nich inna osoba bądź agencja reklamowa.

Wskazówka: do dyspozycji macie filmik na YT bądź cały artykuł.

Oglądaj filmik na YT:

Artykuł dla ulubieńców tekstu i zdjęć:

Do dyspozycji są 3 poziomy dostępu do konta: właściciel, użytkownik pełny i użytkownik ograniczony.

Role użytkowników w Google Search Console

  • Właściciel
    Uzyskuje pełną kontrolę nad wszystkimi usługami. Dzięki temu może: konfigurować ustawienia, dodawać i usuwać użytkowników, wyświetlać dane i korzystać z narzędzi Google.
  • Użytkownik pełny
    Ma on dostęp do ważnych informacji i pewnych działań dla danej domeny w GSC. Nie ma możliwości dodawania użytkowników, takie uprawnienia posiada tylko właściciel.
  • Użytkownik ograniczony
    Ma on dostęp tylko do części danych dla konkretnej domeny w Google Search Console.

Dokładny opis uprawnień znajdziecie w artykule od Google „Zarządzanie użytkownikami, właścicielami i uprawnieniami„.

Uprawnienia jako Właściciel

1. Logujemy się do Google Search Console.

2. Wyszukujemy witrynę, do której chcemy dodać uprawnienia i klikamy obok niej w „Zarządzaj usługą”. Następnie w „Dodaj lub usuń użytkowników.

Jak dodać uprawnienia do usługi Google Search Console dla wybranej witryny

3. Przechodzimy do narzędzia Google Search Console wybranej witryny i po prawej stronie klikamy w „Zarządzaj właścicielami usługi„.

Dodaj uprawnienia właściciela do domeny w Google Search Console

4. Klikamy w „Dodaj właściciela”. Wpisujemy odpowiedni adres email, do którego zostanie przydzielony dostęp do konta. Email musi posiadać konto Google (Nie ma możliwości nadania uprawnień na email poza gmail.com. Jeśli dana osoba go nie posiada można szybko zadbać o utworzenie nowego konto email i konta Google tutaj). Kończymy klikając w „Dalej”.

Dodaj nowego właściciela do usługi Google Search Console

Uprawnienia ograniczone oraz pełne

1. Logujemy się do Google Search Console.

2. Wyszukujemy witrynę, do której chcemy dodać uprawnienia i klikamy obok niej w „Zarządzaj usługą”. Następnie w „Dodaj lub usuń użytkowników”.

Jak dodać uprawnienia do usługi Google Search Console dla wybranej witryny

3. Klikamy w „Dodaj nowego użytkownika” po prawej stronie.

Dodaj nowego użytkownika do Google Search Console

4. Na koniec wpisujemy adres email, któremu zostanie nadany dostęp do konta Google Search Console dla wybranej witryny. Email musi posiadać konto Google (Nie ma możliwości nadania uprawnień na email poza gmail.com. Jeśli dana osoba go nie posiada można szybko zadbać o utworzenie nowego konto email i konta Google tutaj). Z prawej strony wybieramy dostępOgraniczone” bądź „Pełne”.

Wpisujemy nowego użytkownika do Google Search Console, zarządzanie uprawnieniami w google search console

Podsumowanie: Tak wygląda zarządzanie uprawnieniami w Google Search Console. Kolejnym krokiem na przód w kierunku pozycjonowania strony www okazuje się założenie konta Google Moja Firma, o czym piszę w artykule „Jak założyć konto Google Moja Firma?”. Zapraszam 🙂

Na koniec 🙂

Zachęcam do obserwowania bloga o copywritingu, seo i pozycjonowaniu stron www

Zachęcam do obserwowania bloga. Zapisz się po prawej stronie bloga, a prezenty wyślę Ci na emaila 🙂 Obserwuj także kanał na YT i dołącz do grupy wsparcia na Facebooku! Do usłyszenia!

Podziel się z innymi 🙂