Nazwa „e-commerce” wywodzi się z terminologii rynku gospodarczego XXI wieku. Skupia w sobie wszelkie działania internetowe związane ze sprzedażą i wymianą towarów czy usług, ich promocje, marketing oraz handel b2b.

Dzięki temu ecommerce umożliwia przedsiębiorcom zawieranie większej ilości transakcji handlowych, z klientami indywidualnymi i poważniejszymi kontrahentami.

To sprawiło, że już niedługo zaczął kwitnąć handel elektroniczny B2B. Korzysta on z nowoczesnych aplikacji internetowych, platform B2B, na których to klienci i kontrahenci mają stały dostęp do aktualnej oferty producenta, hurtowni, dystrybutora bądź właściciela sklepu internetowego.

ecommerce, b2b, business to business, copywriterexpert, teksty, artykuły, pozycjonowanie stron www

Przełomem okazał się rok 1979, w którym to znane były transakcje przeprowadzane drogą elektroniczną, czyli tak zwane zakupy online. Kolejną ważną datą w dziejach e-commerce był rok 1992, kiedy to USA otworzyły się na wykorzystanie Internetu w celach komercyjnych

Największy rozwój dostrzega się od roku 2000, kiedy to wszyscy nowi i aktualni przedsiębiorcy zdecydowali się na zastosowanie usług internetowych. Stanowi to wspaniałe korzyści zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. W niedługim czasie handel elektroniczny rozwinął się jeszcze bardziej.

Rodzaje handlu elektronicznego:

b2b zakupy, handel b2b, ecommerce, rodzaje handlu elektronicznego, pozycjonowanie stron www, copywriting

  • handel między firmami, czyli B2B – Business to Business,
  • handel między firmą, a klientami indywidualnymi, prywatnymi, czyli B2C – Business to Customer,
  • handel między klientami, czyli C2C – Customer to Customer,
  • – handel między klientami a firmą, czyli C2B – Customer to Business.
Handel B2B ze względu na rodzaj zamówienia i jego realizacji:
  • handel elektroniczny bezpośredni – transakcje odbywają się tylko w internecie,
  • handel elektroniczny pośredni – zakup i płatność dostępna jest w sieci, natomiast dostawa i inne usługi odbywają się drogą tradycyjną,
  • handel elektroniczny hybrydowy – możliwe zastosowanie kilku form przejściowych, zarówno bezpośrednich i pośrednich.

Na koniec 🙂

Zachęcam do obserwowania bloga o copywritingu, seo i pozycjonowaniu stron www

Zachęcam do obserwowania bloga. Zapisz się po prawej stronie bloga, a prezenty wyślę Ci na emaila 🙂 Obserwuj także kanał na YT i dołącz do grupy wsparcia na Facebooku! Do usłyszenia!

Podziel się z innymi 🙂