Google Search Console to wspaniałe i bezpłatne narzędzie, dzięki któremu udaje się przeprowadzić dokładny monitoring każdej strony www i sklepu internetowego. Zajmuje się zbieraniem informacji związanych z daną domeną. Pozwala to monitorować i usuwać wszelkie problemy związane z indeksacją domeny w wyszukiwarce, zgłoszenie sitemap xml, kontrolowanie czy na stronę nie został nałożony filtr ręczny i wiele innych.

Informacje i narzędzia od Google Search Console:

  • Wygląd w wyszukiwarce: dane uporządkowane, karty informacyjne, marker danych, udoskonalenia HTML, przyspieszone strony mobilne AMP.
  • Ruch związany z wyszukiwaniem: analityka wyszukiwania, linki do Twojej witryny, linki wewnętrzne, ręczne działania, kierowanie międzynarodowe, obsługa na urządzeniach mobilnych.
  • Indeks Google: stan indeksowania, zablokowane zasoby, usuń adresy URL.
  • Indeksowanie: błędy indeksowania, statystyki indeksowania, pobierz jako Google, tester pliku robots.txt, mapy witryn, parametry w URL-ach.
  • Narzędzia internetowe: raport na temat widoczności reklam, narzędzia testujące, inne zasoby (google moja firma, domeny google, pagespeed insights, akademia dla webmasterów, twoja wyszukiwarka, google merchant center).

Jak dodać stronę www do Google Search Console? Zaczynamy!

Wskazówka: do dyspozycji macie filmik na YT bądź cały artykuł.

Filmik z ciekawą muzyką w tle na YT :

Artykuł dla ulubieńców tekstu i zdjęć:

Wejdźmy przez wyszukiwarkę do Google Search Console. Zalogujmy się przez swoje konto Gmail bądź przejdźmy do jego zarejestrowania tutaj. Po zalogowaniu się do GSC (Google Search Console) możemy dodać swoją witrynę.

Wybierz rodzaj witryny do Search Google Console

Należy ją dodać dla wszystkich przedrostków, czyli:

http://mojadomena.pl

http://www.mojadomena.pl

https://mojadomena.pl

https://www.mojadomena.pl

3 sposoby na zweryfikowanie strony w Google Search Console:

jak zweryfikować konto google search console

1. Przez konto GA (Google Analytics)

jak dodać stronę www do google search console przez konto Google Analytics

Jeżeli posiadamy konto w GA na danym emailu to możemy zweryfikować swoją witrynę przez Google Analytics. Dzięki temu już po chwili mamy zainstalowane narzędzie Google Search Console dla pierwszej wersji domeny. Na początku będzie brak danych, analitycznych danych, ponieważ to narzędzie zostało zainstalowane na tej stronie po raz pierwszy i właśnie od tej chwili te dane będą się zbierać.

Następnie dodajemy tą samą domenę w pozostałych 3 wersjach, o czym pisaliśmy wyżej.

2. Przez plik HTML

jak dodać stronę www do google search console przez plik HTML

Musimy pobrać plik weryfikacyjny na pulpit komputera, a następnie wgrać go na serwer. W tym celu uruchamiamy program do połączenia z serwerem, na przykład File Zilla, Total Commander czy online net2ftp.

Nawiązujemy połączenie z serwerem, przechodzimy do katalogu domain, a następnie public_html. Właśnie tutaj wgrywamy swój plik z Google Search Console. Pamiętajmy, aby tego pliku nie przenieść w miejsce innego katalogu, musi być on dostępny z katalogu public_html. Weryfikujemy plik i wtedy bezpiecznie znajduje się on na serwerze.

Gdy wgraliśmy już ten plik na serwer, to następnie wracamy do konta Google Search Console i potwierdzamy weryfikację. Dzięki temu udało się nam dodać to narzędzie do wybranej domeny. Podobnie możemy uczynić w przypadku pozostałych 3 wersji domeny, ponieważ ten sam plik będzie weryfikowany 🙂

3. Przez Tag HTML

jak dodać stronę www do google search console przez tag HTML

Wybrany metatag wklejamy na stronę główną witryny w sekcji HEAD przed pierwszą sekcją BODY. Tak, jak instalowaliśmy narzędzie GA, instalujemy ten metatag, dzięki czemu zweryfikujemy i zainstalujemy narzędzie Google Search Console dla wybranej witryny.

Jeżeli mamy stronę zainstalowaną na WordPressie, to wystarczy przejść do sekcji „Wygląd”, a następnie „Edytor”. Następnie klikamy w sekcję „Header.php” znajdującą się w kolumnie po prawej stronie. W przypadku braku takiego pliku warto jest wyszukać „index.php”, gdzie prawdopodobnie może także znajdować się sekcja HEAD naszej witryny.

Na końcu sekcji HEAD, przed tagiem BODY wklejamy kod metatag. Pamiętajmy o zapisaniu pliku. Na koniec weryfikujemy i dzięki temu udało się nam dodać narzędzie Google Search Console dla kolejnej witryny. Podobnie czynimy w przypadku tej samej witryny z pozostałymi przedrostkami.

Podsumowanie: Tak oto dowiedzieliśmy się, jak dodać stronę www do Google Search Console. Dzięki temu możemy monitorować odpowiednie dane, mieć stały dostęp do cennych narzędzi Google i dbać o skuteczne pozycjonowanie strony www.

Czasami jednak chcielibyśmy przydzielić komuś dostęp do takich danych w GSC dla wybranej domeny. Jak należy to uczynić? Przejdźmy więc do artykułuZarządzanie uprawnieniami w Google Search Console – 3 sposoby!

Na koniec 🙂

Zachęcam do obserwowania bloga o copywritingu, seo i pozycjonowaniu stron www

Zachęcam do obserwowania bloga. Zapisz się po prawej stronie bloga, a prezenty wyślę Ci na emaila 🙂 Obserwuj także kanał na YT i dołącz do grupy wsparcia na Facebooku! Do usłyszenia!

Podziel się z innymi 🙂