Blog o Rozwoju osobistym, Copywritingu i Pozycjonowaniu

Wyjaśniam, jak prosto i skutecznie rozwijać się, pozycjonować strony www oraz zwiększać swoje dochody. Bądźcie ze mną na bieżąco a rozwój osobisty gwarantowany!

Narzędzia SEO

Warstwy w „Gimpie” – co i jak?

gimp program graficzny, narzedzia seo, program graficzny, narzedzia e-commerce

Dużą trudnością dla początkujących użytkowników programu graficznego warstwy w Gimpie (Layers). Mimo iż z początku ciężko jest się połapać, jak działają, to już po krótkim czasie stają się nieodzownym narzędziem w codziennej pracy z tym programem graficznym.

Cała rzecz polega na tym, że obrazy układa się na sobie – jeden na drugim. Możemy zmieniać kolejność, w jakiej będziemy je umieszczać, ustawiać różne opcje i atrybuty. Jeśli chcemy wywołać warstwę to musimy wybrać odpowiednie okno dialogowe „Warstwy, Kanały, Ścieżki…” poprzez kliknięcie zakładki „Warstwy”.

Warstwy w gimpie, gimp krok po kroku, gim poradnik

Nie wszystkie warstwy mają tyle samo kanałów, taką samą rozdzielczość i niekoniecznie są w tym samym trybie. Końcowy efekt używania warstw zależeć będzie od tego, jak je „pomieszamy”. Ważnym elementem „Warstw” są tryby mieszania. Za pomocą tej ciekawej opcji ustalamy, w jaki sposób piksele jednej warstwy (na przykład górnej) mają oddziaływać z pikselami innych warstw („dolnych”).

Możemy regulować poziom przezroczystości i stopień określający krycie warstw (od 0% do 100%). Aktywna warstwa może być scharakteryzowana następującymi właściwościami: „Tryb”, „Ochrona obszaru przezroczystości”, czy też „Wartość krycia” – przezroczystość.

Warstwy w Gimpie – Tryby:

gimp warstwy layers, kurs gimp, szkolenie gimp, poradnik gimp

Warstwa, którą zaznaczyliśmy jest aktywna i podświetlona na niebiesko. „Tryb warstwy” jest opcją odpowiadającą za przenikanie (łączenie) warstwy z innymi warstwami, które leżą pod nią. Mamy tutaj kilka różnych wyborów: „Zwykły”, „Przenikanie”, „Mnożenie” itp.

Opcja „Ochrona obszaru przezroczystości” odpowiada za to, czy możemy rysować po przezroczystej części obrazka. „Krycie” stanowi o przezroczystości pikseli – dzięki tej opcji możemy ustawić, w jaki sposób piksele danej warstwy „przepuszczają” piksele warstw niższych.

Warstwy możemy ze sobą dowolnie łączyć, rozdzielać i dokonywać na nich innych operacji – menu programu graficznego GIMP jest bardzo intuicyjne i nie powoduje zamieszania, także nawet początkujący użytkownicy powinni szybko połapać się, o co chodzi w tej całej historii z warstwami. Warto powiedzieć, że są one istotnym elementem każdego tworzonego obrazka.

Jeśli szukamy prostego i darmowego programu graficznego, to GIMP spełni nasze wszelkie oczekiwania. Twórcy nadal dbają o jego dalszy rozwój, dzięki czemu uzyskuje on o wiele większą funkcjonalność i możliwości graficzne.

Kliknij i pobierz program graficzny GIMP

Warstwy w gimpie, program graficzny gimp, poradnik gimp

Na koniec dołącz i bądź na bieżąco 🙂

Zachęcam do obserwowania bloga o copywritingu, seo i pozycjonowaniu stron www

Zachęcam do obserwowania bloga. Zapisz się po prawej stronie bloga, a prezenty wyślę Ci na emaila 🙂 Obserwuj także kanał na YT i dołącz do grupy wsparcia na Facebooku! Do usłyszenia!

Podziel się z innymi 🙂

18 Komentarzy

 1. Rosaline

  Gimp jest naprawdę fajny, gdy ktoś szuka darmowego programu i ma sporo cierpliwości. Niestety dla mnie jest zupełnie nieintuicyjny przez to, że jestem przyzwyczajona do PS.

 2. Anna - Szkolne inspiracje

  Czy Gimp nadaje się również do rysowania z tabletem graficznym czy tylko do obróbki zdjęć?

 3. I tak bywa, ale jak pisałaś nie dla wszystkich PS jest dostępny i właśnie do nich był skierowany wpis 🙂

 4. Gimp nadaje się również do rysowania z tabletem graficznym – tutaj masz krótki poradnik, jak musisz wtedy program skonfigurować https://www.youtube.com/watch?v=r0guCkd-gEM Pozdrawiam 🙂

 5. Nauczyłam się pracować na warstwach w PS, dlatego kiedy odpaliłem GIMPa po raz pierwszy nie miałam z tym kłopotu. Szczerze powiem, że nie wyobrażam sobie pracy z grafiką bez podziału na warstwy. 🙂

 6. Dokładnie, widzę że trafiłem na doświadczoną osobę w temacie 🙂

 7. My Home Rules

  Nawet nie słyszałam o tym programie. Człowiek się uczy całe życie.

 8. A to ciekawe, spróbuję bliżej przyjrzeć się tematyce. 🙂

 9. A mnie gimp przerósł- ja to w ogóle ignorant straszny jestem. JestĘ mistrzĘ painta!! 🙂

 10. Aż miło się czytało ten komentarz. Muszę przyznać, że czasami to i ja korzystam z Painta, ale z Gimpa również 🙂

 11. Zachęcam i powodzenia 🙂 Niedługo będzie więcej praktycznych wskazówek w tym temacie i innych.

 12. To racja, dlatego nie ma się co poddawać 🙂

 13. Częściej korzystam z Photoshopa, ale robię tam naprawdę bardzo podstawowe rzeczy. Chętnie skorzystam z Gimpa i Twoich porad, kiedy zdecyduję się na bardziej zaawansowaną”zabawę” 🙂

 14. Od lat działam na PS, jakoś nie mogę sie przekonać do GIMPa 🙂

 15. Rozumiem, może kiedyś przyjdzie na to czas 🙂

 16. I właśnie wtedy życzę Ci powodzenia 🙂 Będę umieszczał jeszcze kolejne wpisy o zastosowaniu Gimpa i jego możliwościach, więc zapraszam ponownie 🙂

 17. Bielecki.es

  Przyjemny i prosty w obsłudze program, często nie ustępujący nawet renomowanym i drogim pakietom graficznym. 😉

 18. Miło słyszeć, że nie tylko ja się o tym przekonałem 🙂

Odpowiedz

Theme by Anders Norén Przerabiał sam Szymon Owedyk