Oszczędzanie to okładanie pewnych środków finansowych na później. W jakim celu? Dzieje się tak, gdy planujemy zarobić na pewne rzeczy, na które aktualnie nas nie stać. Nie wychodzimy wtedy z założenia, że lepszym rozwiązaniem jest kredyt, ponieważ wtedy narażamy się na dodatkowe koszty. A jako dzieci nie możemy sobie nawet na to pozwolić. O wiele łatwiej będzie każdego miesiąca zaoszczędzić pewne środki. Ale jak zacząć zarabiać i oszczędzać pieniądze? Warto się tego uczyć już w dzieciństwie. Dowiedzcie się poniżej, dlaczego 🙂

Dodatkowo ukażę Wam ponad 22 sposoby na oszczędzanie w dzieciństwie, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dowiedzcie się więc, jak oszczędzać i zarabiać już jako dziecko!

Spis treści:
 1. Dlaczego oszczędzać i zarabiać jako dziecko?
 2. Na co można oszczędzać w dzieciństwie?
 3. Jak zacząć oszczędzać jako dziecko?
 4. Pomaganie rodzicom za darmo
 5. Dawne i aktualne sposoby na zarabianie w dzieciństwie
 6. Ciekawe sposoby na zarabianie i oszczędzanie jako dziecko – 19 pomysłów
 7. Jak zacząć oszczędzać i zarabiać podczas szkoły?
 8. Jak jeszcze można zarobić podczas nauki w szkole?
 9. Co daje oszczędzanie i zarabianie pieniędzy co miesiąc?

Dlaczego oszczędzać i zarabiać jako dziecko?

dlaczego oszczędzać i zarabiać jako dziecko

Oszczędzanie sprawia, że nie jesteśmy rozrzutni i nabieramy szacunku do pieniędzy. Dodatkowo dzięki temu łatwiej jest nam osiągać różnorodne cele i marzenia. Pomagamy również naszym bliskim, ponieważ nie jesteśmy dla nich zbyt dużym ciężarem. Pokazujemy im, że sami potrafimy zaoszczędzić i zarobić, aby później zakupić coś wartościowego. Na pewno rodzice są dumni z takich dzieci.

Gdy oszczędzamy i zarabiamy jako dzieciaki to miejmy pewność, że bardzo dobrze na tym wyjdziemy w przyszłości. Jako dorośli przecież nie będziemy od tak wydawać ciągle pieniędzy na różnorodne zachcianki. Bardziej będziemy trzymali się budżetu domowego i finansowego, który sobie ustalimy. A to sprawi, że będziemy wiedzieć, jak zarobić na dom, auto i inne rzeczy. Na co jednak możemy oszczędzać w dzieciństwie? Poniżej kilka pomysłów.

Na co można oszczędzać w dzieciństwie:

 • na słodycze (ale małą sumę)
 • na sprzęt elektroniczny (telefon, komputer, konsola)
 • na ubrania
 • na wycieczki
 • na sprzęt sportowy: rower, rolki, piłki itp.
 • na prawo jazdy
 • na pierwszy samochód

Jeśli oszczędzamy i zarabiamy jako dzieci, to później gwarantujemy sobie o wiele ciekawsze życie. Warto o tym pamiętać. Dowiedzmy się więc poniżej, jak można to osiągnąć 🙂

Jak zacząć oszczędzać jako dziecko?

jak zacząć oszczędzać jako dziecko - kalendarz, notatnik, świnka skarbonka i budżet rodziców

Bez względu na to, jak wiele zarobimy, najważniejsze okazuje się oszczędzanie i inwestowanie. Wystarczy zauważyć, że czasami ogromni milionerzy (Mike Tayson 400 mln dollarów w ciągu 20 lat i stracił wszystko; teraz to naprawia – lepiej późno, niż wcale), czasami przepuszczają przez palce swój cały dorobek. Podobnie i dzieci mogą wydawać swoje kieszonkowe i inne zarobione pieniądze na rzeczy, które nie są im potrzebne, jak słodycze czy ciągła rozrywka. Dowiedzmy się, jak zacząć oszczędzać!

Aby sobie ułatwić oszczędzanie, musimy zaopatrzyć się w świnkę bądź specjalny pojemnik, do którego będziemy wrzucać nasze pieniądze. I będziemy mogli z nich skorzystać dopiero wtedy, gdy uzbieramy określoną sumę.

W oszczędzaniu pomocny jest także kalendarz bądź notes. Warto uczyć dzieci, aby spisywali sobie konkretne cele i rzeczy, które chciałyby osiągnąć. Na przykład zapisują, że chcą zakupić nowoczesny aparat cyfrowy bądź lustrzankę, ponieważ chcą rozwijać swoja pasję fotografowania. Ja za swój pierwszy aparat zapłaciłem około 2000 zł (Nikon D300) – oczywiście w ratach, które niby były na tatę, ale ja opłacałem. Gdy taki cel zapisujemy, to później możemy ustalić, jak wiele uda się nam oszczędzić każdego miesiąca. Dowiadujemy się jeszcze, jak zarobić, aby takie przychody okazały się wyższe. To sprawia, że łatwiej jest  nam osiągać różnorodne cele. Dlatego zapisujmy je i dążmy do ich realizacji.

Najważniejsza zasada, to po prostu unikajmy kupowania słodyczy. Czasami warto się na nie skusić, ale niech to nigdy nie wejdzie nam w nawyk. O wiele lepiej będzie, jeśli na specjalne okazje kupimy coś słodkiego. Oczywiście nie oznacza to, że nie będziemy jeść słodyczy, które otrzymujemy od rodziców, krewnych bądź przyjaciół. tutaj mamy dowolność 🙂

Przypatrujmy się również jak oszczędzać od rodziców. Przyjrzyjmy się ich budżetowi finansowemu, rachunkom, które ponoszą za określone opłaty. Z takiego szkolenia będziemy mogli się wiele nauczyć.

Pomaganie rodzicom

pomaganie rodzicom w oszczędzaniu i zarabianiu pieniędzy

Moi rodzice posiadali 2 działki, więc już na nich się wysilałem z moim pozostałym rodzeństwem. Dbaliśmy o sadzenie i pielęgnację różnorodnych warzyw i owoców. Natomiast od rodziców zbyt wiele nie otrzymaliśmy, zazwyczaj kilka do kilkunastu zł. Pracował tylko mój tata, a była nas w domu aż 8 osób, więc świetnie to rozumiałem.

Często byłem zachwycony z tych kilku zł, które otrzymywałem od taty. Nie mogliśmy z bratem i siostrami się doczekać, jak je rozdysponujemy – środki te wykorzystaliśmy zazwyczaj na słodycze 🙂 Czyniliśmy tak, ponieważ mieliśmy jeszcze inne pieniądze. Skąd je mieliśmy? O tym dalej.

Jak można pomagać rodzicom:
 • nie naciągajmy ich na zakupy rzeczy, na które po prostu ich nie stać
 • nie narzekajmy na kieszonkowe
 • ceńmy ich opiekę, troskę i miłość

Tak oto mogą odwdzięczyć się dzieci swoim rodzicom bądź opiekunom, którzy zapewnili im odpowiednie wychowanie. Przekonajmy się dalej, jak można zacząć zarabiać w dzieciństwie.

Dawne i aktualne sposoby zarabiania jako dziecko podczas wakacji:

dawne i aktualne sposoby zarabiania jako dziecko podczas wakacji

W wakacje nie wypoczywaliśmy, lecz ciężko pracowaliśmy zbierając wiśnię w sadzie. Świetnie się w tym odnajdywałem, ponieważ czasami udało mi się zebrać aż 35 zł na dzień (50 kobiałek). Poza wiśniami pomagaliśmy naszym przyjaciołom, którzy posiadali gospodarstwo. U nich zajmowaliśmy się pieleniem, zbieraniem warzyw i innymi pracami.

Jak jeszcze zarabiałem w okresie wakacji?
 • Czasami z bratem zbieraliśmy puszki i butelki po meczu. Czasami po jednym udało się zebrać kilkadziesiąt sztuk, więc było warto.
 • Przez mgłę pamiętam, że jako dzieciaki również z rodzicami zbieraliśmy ślimaki i oddawaliśmy je do skupu. Było kilka takich sytuacji, ale naprawdę super wspomnienia. Po deszczu wychodziliśmy i zbieraliśmy winniczki, za które nam zapłacili. Mój tata już jako emeryt od kilku lat zbiera dziką różę i ma wielu stałych klientów w całej Polsce. Mieszka w regionie, gdzie jest tego bardzo dużo i dzięki temu każdego sezonu udaje mu się zebrać kilka tys. zł. To tylko pokazuje, że można 🙂

Dzięki temu pod koniec wakacji posiadałem zazwyczaj kilkaset złotych i starałem się je za każdym razem dobrze wydać. Część środków przeznaczałem na ubrania, drugą część na wyposażenie do szkoły, a pozostałość odkładałem.

Ciekawe sposoby na zarabianie i oszczędzanie jako dziecko:

ciekawe sposoby zarabiania pieniędzy i oszczędzania jako dziecko

 • praca jako freelancer – grafik komputerowy, programista, copywriter, tłumacz, fotograf i wielu innych. Możesz się ogłaszać na olx, allegro oraz w wielu innych miejscach. Inna opcja to korzystaj z takich serwisów (olx, oferia, freelanceria allegro, goodcontent, brandle), aby móc znaleźć ciekawe zlecenia, na przykład: prowadzenie forum, bloga, fanpage; napisanie artykułów, copywriting; projektowanie strony www; telemarketing i wiele innych.
 • maluj i sprzedawaj obrazy – na jarmarkach, na rynku, online.
 • pokaz zdolności – gramy na instrumencie, pięknie śpiewamy bądź posiadamy inne umiejętności? Ukażmy je innym, a możliwe, że nam za to zapłacą.
 • zarabiaj na swoim blogu bądź kanale youtube – jak wiele można na tym zarobić dowiecie się już na blogu Michała Szafrańskiego w artykule „Ile zarabia bloger„.
 • zarabianie na klikaniu w reklamy i wypełnianie ankiet – tego sposobu nie polecam – strata Twojego cennego czasu 🙂
 • McDonald – dla silnych psychicznie i fizycznie i tylko od 16 lat.
 • Knajpy i restauracje – dodatkowa praca w kuchni lub na zmywaku, również od 16 roku życia.
 • inwentaryzacje – na 1 wyjeździe można zarobić nawet ponad 100 zł.
 • roznoszenie ulotek – legalnie możliwe już od 13 roku życia.
 • sprzedawanie owoców i grzybów – maliny, truskawki czy poziomki oraz popularne grzyby (kurki, maślaki, sowy). Sprzedajemy krewnym i sąsiadom bądź blisko ruchliwej drogi. Słyszałem, jak pewne małżeństwo utrzymuje się z takiej sprzedaży grzybów w okresie letnim. Mieszkają na Kaszubach, więc w okolicy pełno lasów i ruchliwe drogi z turystami. Dzięki temu co roku udaje im się zarobić od 4-6 tys. zł na miesiąc.
 • opieka nad dziećmi – nastoletnie dzieci mogą zaopiekować się młodszymi. Dowiedzmy się czy krewni i przyjaciele naszej rodziny nie poszukują takiej osoby.
 • wyprowadzanie zwierząt
 • sprzątanie domów
 • koszenie trawy, porządki w ogrodzie, grabienie liści,
 • sprzedaż starych i nieużywanych zabawek, ubrań
 • pomaganie sąsiadom – zrobienie zakupów itp.
 • mycie samochodów i rowerów
 • wynoszenie mebli, pralek i lodówek – warunkiem jest dobre zdrowie i dużo sił. Ludzie chętnie pozbywają się takich rzeczy ze swoich mieszkań. Zapłacą nam za wyniesienie, a dodatkowo czasami będziemy mogli takie zużyte rzeczy sprzedać dalej.
 • urząd pracy – gdy mamy skończone 16 lat, to zawsze możemy w tym miejscu zapytać o pewne oferty pracy dla nieletnich.

Jak zacząć zarabiać i oszczędzać podczas szkoły?

jak zacząć zarabiać i oszczędzać podczas szkoły

Uczęszczając do szkoły interesowałem się także sportem. Uwielbiałem lekkoatletykę, siatkówkę i tenis stołowy. Ta trzecia dziedzina przynosiła mi pewne profity, ponieważ razem z bratem należeliśmy do ligi tenisistów. Gdy wyjeżdżaliśmy na zawody, to za sam udział otrzymywaliśmy 20 zł, natomiast za wybrany mecz aż 50 zł. Mieliśmy więc dużą zachętę, aby starać się na każdym wyjeździe. Była to nasza kilkuletnia przygoda, ale miło ją wspominamy.

Zarabiałem jeszcze wspólnie z bratem u naszych sąsiadów, ponieważ widzieli, jak regularnie myjemy auto naszych rodziców. Uznali, że chcieliby nam zlecić to zadanie. I tak oto czasami raz na 2 tygodnie myliśmy kilka aut. Dodatkowo pomagaliśmy jeszcze naszemu wujkowi, którzy czasami potrzebował dodatkowych pracowników. Mieliśmy już wtedy po kilkanaście lat. Pracowaliśmy u niego przez kilka dobrych miesięcy, najczęściej w weekendy.

Jak jeszcze można zarabiać podczas nauki w szkole:

 1. Na dobrych ocenach – ustal z rodzicami, że za każdą 4 zapłacą Ci 5 zł, a za 5 6 zł. Szybciej się zgodzą, jeśli zagwarantujemy, że za każdą słabą ocenę, czyli 1 i 2, to my płacimy im 5 zł. Na pewno dobrze na tym wyjdziemy, ponieważ będziemy posiadali więcej motywacji do nauki, a dodatkowo w ciągu miesiąca czasami uda się zebrać od 50-200 zł 🙂
 2. Poprośmy rodziców o większe kieszonkowe – może się uda, jeśli dobrze to uzasadnimy. Warto powiedzieć, na co oszczędzamy i jakie kroki już ku temu podjęliśmy. Dodatkowo powiedzmy, że za te dodatkowe kieszonkowe będziemy mogli im bardziej pomóc, na przykład myć naczynia bądź odkurzać.
 3. Udzielaj korepetycji – jesteśmy bardzo dobrzy z pewnych przedmiotów, a widzimy, że pewnym naszym kolegom nie wychodzi najlepiej. Zaoferujmy im dodatkowe lekcje za niewielkie kwoty. Sam pamiętam, jak uczyłem kolegów matematyki 🙂
 4. Konsultant Avon bądź Oriflame – wymagany wiek 16 lat.

Co daje oszczędzanie i zarabianie pieniędzy co miesiąc?

co daje zarabianie i oszczędzanie jako dziecko

Podejście do pieniędzy i zarabiania weszło mi w krew, a wszystko dzięki temu, jak wyglądało moje dzieciństwo. Było pracowite i naprawdę jestem z tego bardzo zadowolony. Nie zawsze jako dzieciak podobało mi się to, jak oszczędzam i zarabiam, skoro pozostałe dzieci nie były z tego znane. Ale bardzo szybko przekonywałem się, że bardzo dobrze na tym wychodzę. Zapewne i wielu z Was było w podobnej sytuacji.

Cieszę się, ponieważ i dzisiaj dostrzegam, jak wiele na tym zyskuję. Nauczyłem się oszczędzać na zakupach, rachunkach domowych (prądzie, gazie), paliwie. Dodatkowo przez cały czas uczę się, jak oszczędzać w firmie. Ale o tym będę już wspominał w kolejnych wpisach 🙂

Ciekawostka: Pamiętam, że swoją pierwsza gitarę klasyczna zakupiłem od dziadka mojego kolegi za moje ciężko zarobione 50 zł na wiśniach 🙂

Pokrótce dowiedzieliśmy się, jak zacząć zarabiać i jak wyglądała moja historia nabierania szacunku do pieniędzy, której nauczyli mnie rodzice. Jestem im za to naprawdę wdzięczny. A jak to wyglądała u Was? Jak uczyliście się zarabiać już w dzieciństwie? A jak teraz? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Mała prośba 🙂

Zachęcam do obserwowania bloga o copywritingu, seo i pozycjonowaniu stron www

Zachęcam do obserwowania bloga. Zapisz się po prawej stronie bloga, a prezenty wyślę Ci na emaila 🙂 Obserwuj także kanał na YT i dołącz do grupy wsparcia na Facebooku! Do usłyszenia!

Podziel się z innymi 🙂