Blog CopywriterExpert o SEO i Pozycjonowaniu stron www

Copywriting, Content Marketing, SEO, SEM i Pozycjonowanie stron internetowych w jednym miejscu.

Narzędzia SEO

Warstwy w „Gimpie” – co i jak?

gimp program graficzny, narzedzia seo, program graficzny, narzedzia e-commerce

Dużą trudnością dla początkujących użytkowników programu graficznego Gimp są warstwy (Layers). Mimo iż z początku ciężko jest się połapać, jak działają, to już po krótkim czasie stają się nieodzownym narzędziem w codziennej pracy z tym programem graficznym.

Cała rzecz polega na tym, że obrazy układa się na sobie – jeden na drugim. Możemy zmieniać kolejność, w jakiej będziemy je umieszczać, ustawiać różne opcje i atrybuty. Jeśli chcemy wywołać warstwę to musimy wybrać odpowiednie okno dialogowe „Warstwy, Kanały, Ścieżki…” poprzez kliknięcie zakładki „Warstwy”.

copywriter pl, copywriter cennik, copywriting cennik, gimp, program graficzny gimp, narzędzia seo, gimp

Nie wszystkie warstwy mają tyle samo kanałów, taką samą rozdzielczość i niekoniecznie są w tym samym trybie. Końcowy efekt używania warstw zależeć będzie od tego, jak je „pomieszamy”. Ważnym elementem „Warstw” są tryby mieszania. Za pomocą tej ciekawej opcji ustalamy, w jaki sposób piksele jednej warstwy (na przykład górnej) mają oddziaływać z pikselami innych warstw („dolnych”).

Możemy regulować poziom przezroczystości i stopień określający krycie warstw (od 0% do 100%). Aktywna warstwa może być scharakteryzowana następującymi właściwościami: „Tryb”, „Ochrona obszaru przezroczystości”, czy też „Wartość krycia” – przezroczystość.

Gimp – tryby warstw / layers

gimp warstwy layers, kurs gimp, szkolenie gimp, poradnik gimp

Warstwa, którą zaznaczyliśmy jest aktywna i podświetlona na niebiesko. „Tryb warstwy” jest opcją odpowiadającą za przenikanie (łączenie) warstwy z innymi warstwami, które leżą pod nią. Mamy tutaj kilka różnych wyborów: „Zwykły”, „Przenikanie”, „Mnożenie” itp.

Opcja „Ochrona obszaru przezroczystości” odpowiada za to, czy możemy rysować po przezroczystej części obrazka. „Krycie” stanowi o przezroczystości pikseli – dzięki tej opcji możemy ustawić, w jaki sposób piksele danej warstwy „przepuszczają” piksele warstw niższych.

Warstwy możemy ze sobą dowolnie łączyć, rozdzielać i dokonywać na nich innych operacji – menu programu graficznego GIMP jest bardzo intuicyjne i nie powoduje zamieszania, także nawet początkujący użytkownicy powinni szybko połapać się, o co chodzi w tej całej historii z warstwami. Warto powiedzieć, że są one istotnym elementem każdego tworzonego obrazka.

Jeśli szukamy prostego i darmowego programu graficznego, to GIMP spełni nasze wszelkie oczekiwania. Twórcy nadal dbają o jego dalszy rozwój, dzięki czemu uzyskuje on o wiele większą funkcjonalność i możliwości graficzne.

Kliknij i pobierz program graficzny GIMP

gimp-program-graficzny-narzedzia-seo-program-graficzny-narzedzia-e-commerce

18 Comments

 1. Gimp jest naprawdę fajny, gdy ktoś szuka darmowego programu i ma sporo cierpliwości. Niestety dla mnie jest zupełnie nieintuicyjny przez to, że jestem przyzwyczajona do PS.

 2. Czy Gimp nadaje się również do rysowania z tabletem graficznym czy tylko do obróbki zdjęć?

 3. Nauczyłam się pracować na warstwach w PS, dlatego kiedy odpaliłem GIMPa po raz pierwszy nie miałam z tym kłopotu. Szczerze powiem, że nie wyobrażam sobie pracy z grafiką bez podziału na warstwy. 🙂

 4. Nawet nie słyszałam o tym programie. Człowiek się uczy całe życie.

 5. A to ciekawe, spróbuję bliżej przyjrzeć się tematyce. 🙂

 6. A mnie gimp przerósł- ja to w ogóle ignorant straszny jestem. JestĘ mistrzĘ painta!! 🙂

  • Aż miło się czytało ten komentarz. Muszę przyznać, że czasami to i ja korzystam z Painta, ale z Gimpa również 🙂

 7. Częściej korzystam z Photoshopa, ale robię tam naprawdę bardzo podstawowe rzeczy. Chętnie skorzystam z Gimpa i Twoich porad, kiedy zdecyduję się na bardziej zaawansowaną”zabawę” 🙂

  • I właśnie wtedy życzę Ci powodzenia 🙂 Będę umieszczał jeszcze kolejne wpisy o zastosowaniu Gimpa i jego możliwościach, więc zapraszam ponownie 🙂

 8. Od lat działam na PS, jakoś nie mogę sie przekonać do GIMPa 🙂

 9. Przyjemny i prosty w obsłudze program, często nie ustępujący nawet renomowanym i drogim pakietom graficznym. 😉

Comments are Closed

Theme by Anders Norén