Blog o Rozwoju osobistym, Copywritingu i Pozycjonowaniu

Wyjaśniam, jak prosto i skutecznie rozwijać się, pozycjonować strony www oraz zwiększać swoje dochody. Bądźcie ze mną na bieżąco a rozwój osobisty gwarantowany!

Copywriting, Pozycjonowanie, Rozwój

Organizacja miejsca pracy

miejsce pracy copywritera, blogera, webmastera, praca przez internet, biuro w domu, organizacja pracy

W każdym zawodzie ogromne znaczenie odgrywa organizacja miejsca pracy. Gdybyś jako Copywriter, Bloger, Webmaster, Grafik czy Freelancer nie brał tego pod uwagę, to czasami zlecenia, które mógłbyś wykonać w przeciągu 1 godziny, zajmują Ci kilka minut bądź godzin dłużej, a to już poważne straty czasowe. Nie wspominając już o zdrowiu i samopoczuciu.

Nawet praca w domu wymaga zachowania odpowiedniej higieny pracy, jak i zastosowania ciekawego planu, którego będziemy się zawzięcie trzymać. Wymaga to samodyscypliny, ale jeśli już ją opanujemy, to dobrze na tym wyjdziemy my sami, jak i nasz biznes.

Spis treści:
 1. Ergonomia i bezpieczeństwo pracy
 2. Zasady pracy przy komputerze
 3. Offline bądź Online
 4. Organizacja miejsca pracy – nie rozpraszaj się!
 5. Ćwiczenia po pracy przy komputerze bądź przed
 6. Gimnastyka przy komputerze – polecam
 7. Organizacja miejsca pracy, zdrowie i bezpieczeństwo – wnioski!

Ergonomia i bezpieczeństwo pracy

organizacja miejsca pracy, miejsce pracy copywritera, jak pracuje copywriter, organizacja pracy w domu

Zastosowanie stałego miejsca pracy daje wiele korzyści. O wiele łatwiej jest nam wtedy zabrać się do pracy każdego dnia. Dodatkową dzielimy swoją przestrzeń prywatną i zawodową, dzięki czemu poważniej traktuje swoją pracę i wywiązujemy się ze wszystkich swoich zleceń.

Moje stałe miejsce pracy: Mam swoje duże biurko, a znajduje się na nim wszystko, co potrzebuję podczas pracy, a mianowicie: komputer, tablet, telefon, myszka, lampka, aparat, uporządkowane dokumenty w szafkach oraz materiały biurowe. Znalazło się nawet miejsce na mały kwiatek 🙂

Dbaj więc o dokładna organizację swojej pracy. Jeśli pomaga Ci w tym kartka i długopis, to zastosuj te narzędzia od razu. Mi przydają się specjalne naklejki na monitor(z aplikacji GooglePlay), które wyświetlają mi się na ekranie głównym tabletu i komputera. Kiedy wykonam pewną część zadań, decyduje się na ich aktualizację, odhaczam więc ich wykonanie, co okazuje się dla mnie bardzo zachęcające. Korzystam również z tradycyjnego Kalendarza i w nim również zapisuję plan dnia, tygodnia i wykreślam to, co już mi się udało 🙂

Spójrz na swoje miejsce do pracy i oceń, jak mógłbyś je ulepszyć. Zadbaj o właściwe uporządkowanie miejsca pracy, abyś w zasięgu ręki miał wszystkie potrzebne Ci rzeczy. Unikaj rozpraszaczy i dodatkowo korzystaj z przydatnego Ci oprogramowania.

Zasady pracy przy komputerze:

 1. Zadbajmy o porządny fotel (mój był wart 500 zł, więc nie jest najlepszy, ale również nie z najgorszej półki).
 2. Ustawmy dobrze fotel, aby nasze kolana nie wisiały, a kolana były zgięte w 90 stopniach. Podobnie powinny być ustawione nasze dłonie, a łokcie najlepiej oparte na podłokietnikach. Taka postawa pozwoli nam skuteczniej i zdrowiej pracować na komputerze przez kilka godzin.
 3. Pracujmy na odpowiednim komputerze. Najlepiej, aby posiadał minimum 17 cali. Ja taki posiadam i mój wzrok bardzo dobrze na niego reaguje nawet po wielu godzinach pracy. Polecam również matowy ekran, który nie odbija światła. Gdy czasami pracujemy, gdy jest ciemno (ja tak mamy, gdy wstaję o 5.30 rano), wykorzystajmy jeszcze przyciemnianie ekranu, aby już jego światło tak nie męczyło naszego wzroku. Rozwiązaniem jest także program Twilight na urządzenia z systemem Android i F.Lux dla komputerów z systemem Windows.
 4. Na biurku ustawmy w pobliżu siebie, na wyciągnięcie ręki najważniejsze rzeczy: komputer, słuchawki, telefon, kalendarz, ważne dokumenty, butelka z wodą i kubkiem.

Offline bądź Online

Offline, online, organizacja pracy copywritera, blogera, freelancera, webmastera

Organizacja miejsca pracy jest również zależna od tego, czy pracując w biurze bądź w domu chcesz być online czy jednak offline.

Dla działających online polecam program Pocket, który pozwali Wam zapisać artykuły i wpisy do przejrzenia na innym urządzeniu, na przykład na telefonie. I program Evernote, ponieważ umożliwia pisanie z każdego miejsca i synchronizowanie wpisów z aplikacją desktopową.

Dla bezpieczeństwa warto użyć Google Docs, który zapewnia udostępnianie naszych treści i prac innym osobom, jak i automatyczny zapis online. Nawet, jak nam padnie prąd w tablecie czy na komputerze, to zawsze powrócimy do zapisanego pliku.

Jeśli nie mamy takiej możliwości, bo działamy offline, to zawsze warto wyszukać w ustawieniach naszego Edytora tekstu opcję Kopia zapasowa. Dzięki niej co chwilę dochodzi do automatycznego zapisu naszego tekstu. W ustawieniach możemy wcześniej ustawić, aby zapis odbywał się co kilka bądź kilkanaście minut, według własnych upodobań.

Organizacja miejsca pracy – Nie rozpraszaj się!

skupienie podczas pracy Copywritera, Blogera, Freelancera, Webmastera

Pracując w biurze i we własnym domu (jako blogger, ghostwriter, copywriter, webmaster, programista czy ktokolwiek inny) o wiele lepiej skupimy się na swojej pracy, jeśli pozbędziemy się różnorodnych rozpraszaczy, jak popularnych portali społecznościowych, jak Facebook, Twitter czy Google+. Dodatkowo czasami warto zrezygnować z naszego telefonu, decydując się na jego wyłączenie bądź wyciszenie.

Takie rozpraszacze mogę spowalniać naszą pracę i wpływać na zaniżenie jej jakości. Jeśli jednak musimy mieć dostęp do internetu i korzystać z Facebooka bądź innych serwisów, to zaglądajmy do nich tylko co godzinę bądź rzadziej. Już w tym czasie zdążymy wykonać część naszego zlecenia.

I pamiętajmy: wyłączajmy powiadomienia o nowych wiadomościach z portali społecznościowych, whats appa i telefonu 🙂 Czasami wystarczy jeden bądź kilka klawiszy na komputerze bądź telefonie, aby całkowicie wyłączyć dźwięk.

Ćwiczenia po pracy przy komputerze bądź przed:

organizacja miejsca pracy, ćwiczenia podczas pracy, trening przy biurku, ćwiczenia dla pracujących,

Każda praca przy biurku jest związana ze stałą pozycją naszego ciała. Wynika one z siedzącej postawy, która czasami trwa od kilku do kilkunastu godzin w ciągu dnia. Najbezpieczniej będzie więc zaplanować stałe godziny pracy z konkretnie wyznaczonymi przerwami.

Mój plan pracy: pracuję od godz. 5.30-9.00. Mam przerwę (inne zajęcia, sprawy związane z domem, żoną, rodziną, posiłkami, treningi oraz pozostałe). Pracę rozpoczynam następnie od godz. 10:00-15.00. Pracuję również w weekendy, w soboty 2 godziny, natomiast w niedzielę mam wolne. Taki plan okazuje się w moim przypadku bardzo przydatny.

Nie mówię, że ten plan spełni również i Wasze oczekiwania. Każdy indywidualnie musi ocenić, w jakim czasie najlepiej się mu pracuje i kiedy tak naprawdę może.

W drugiej kolejności podczas pracy warto pamiętać o przerwach co każdą godzinę. Gdy już popracuję nad pewnym zleceniem blisko 1 godzinę, to wychodzę od biurka, idę się przejść, zjeść jabłko bądź do łazienki. Takie przerwy trwają kilka minut, a dają naprawdę wiele. Dzięki nim jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani i przygotowani do dalszej pracy.

Po trzecie liczy się także codzienna gimnastyka. Wystarczy na nią poświęcić od 10-15 minut każdego dnia. Można zacząć, kiedy wstajemy z łóżka bądź w innym momencie. Gdy wejdzie nam w krew i będzie odbywać się każdego dnia, to już możemy zapomnieć o problemach związanych z naszym kręgosłupem, o korzonkach i wielu innych.

Gimnastyka przy komputerze – polecam:
 1. Każdego dnia zadbajmy o gimnastykę, najlepiej kiedy wstajemy rano bądź pół godziny, godzinę przed śniadaniem. Jeśli chcecie zestaw ćwiczeń, to polecam na telefon aplikację 100 pompek bądź 300 brzuszków. Przed przystąpieniem do tych zadań jest możliwość rozpoczęcia rozgrzewki, która trwa około 10 minut. Warto ją wykorzystać. A jeśli chcecie jeszcze więcej poćwiczyć, to możecie również i porobić pompki bądź brzuszki 🙂
 2. Róbmy sobie przerwy co 2-3 godziny pracy.
 3. Wstawajmy, zaczynajmy i kończmy pracę o wyznaczonych w planie godzinach. Ma to szczególne zastosowani, gdy pracujemy w domu. Musimy tutaj uczyć się samodyscypliny, o którą warto walczyć 🙂
 4. W tygodniu dbajmy o siebie poprzez uprawianie sportu, np. pływanie, bieganie. Wystarczy 1-2 razy w tygodniu.

Organizacja miejsca pracy, zdrowie i bezpieczeństwo – wnioski

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu dostrzegliście, że macie coś do poprawy, to takie zmiany dokonajcie jak najszybciej, najlepiej od zaraz bądź od następnego dnia. Pomocny może okazać się plan i grafik, więc również zadbajcie o jego wykonanie. Gdy będziecie się go trzymać, to już po tygodniu dostrzeżecie znaczącą poprawę. Gwarantuję Wam 🙂

Zachęcam również do artykułu „Copywriter jak zacząć?„, w którym opisuję, jak od 10 lat udaje mi się pracować przed komputerem i nadal utrzymywać w świetnej kondycji psychicznej, fizycznej i emocjonalnej. Dodatkowo zajrzyjcie do artykułu „Freelancer Kto to – jak zacząć?„Zapraszam:)

Na koniec 🙂

Zachęcam do obserwowania bloga o copywritingu, seo i pozycjonowaniu stron www

Zachęcam do obserwowania bloga. Zapisz się po prawej stronie bloga, a prezenty wyślę Ci na emaila 🙂 Obserwuj także kanał na YT i dołącz do grupy wsparcia na Facebooku! Do usłyszenia!

Organizacja miejsca pracy i gimnastyka pozwoli Wam żyć pełnią życia!

 

Podziel się z innymi 🙂

72 Comments

 1. Lena

  Dla mnie najważniejsza jest wygoda i spokój. Ale zauważyłam, że źle mi się pracuje w miejscu, gdzie mam negatywne wspomnienia, albo które kojarzy mi się z jakimś nieudanym projektem. tracę tam zapał do pracy

  • Złe wspomnienia lubią wracać, więc nie ma co im ułatwiać sprawę. Jeśli możemy zmienić miejsce pracy i zacząć wszystko od nowa, to jak najbardziej warto to uczynić. Mi i żonie jak na razie zdarzyły się 2 przeprowadzki 🙂

 2. Na niektóre osoby działa to o czym piszesz, czyli stałe godziny pracy, jedno miejsce, określona rutyna. Ja natomiast kiedy byłam graficzką freelancerką i nie pracowałam na etacie, wolałam korzystać z tej swobody i możliwości samodzielnego ustalania swojego grafiku, jak też miejsc, w których pracowałam. Fakt, potrzeba wtedy więcej samodyscypliny niż w pracy etatowej, ale za to nie ma miejsca na nudę i łatwiej o kreatywne pomysły 🙂

  • Kreatywne pomysły to cenna rzecz. Ale po wielu latach muszę przyznać, że bez samodyscypliny trudno jest cokolwiek osiągnąć. A porządek musi być, wtedy są i coraz lepsze efekty. Sam czasami minimalnie zmieniam sobie plan pracy i cieszę się, że mam w tym wypadku dużą swobodę. Ale czynię tak tylko w wyjątkowych sytuacjach 🙂

 3. Patrycja Janicka

  Oj tak, porządek na miejscu pracy jest bardzo ważny żeby nic nas nie rozpraszało podczas nauki, pracy nad projektem czy czymkolwiek 😉

 4. Przydatny wpis. Mam wiele do poprawy – przede wszystkim nie rozpraszać się 🙂

  • Na pewno Ci się uda, wystarczy że zastosujesz powyższe wskazówki, a na pewno będzie Ci łatwiej 🙂 A gdy sama zauważysz korzyści z takiej samodyscypliny, to będą one dla Ciebie jeszcze większa zachętą!

 5. Na moim panuje permanentny rozgardiasz 😀

 6. Plan pracy bardzo by mi się przydał. Ja pracuję w wolnej chwili.

 7. Plan pracy to genialna sprawa, którą trzeba opanować do perfekcji bo w domu niezwykle trudno się pracuje. A o rozpraszaczach nie wspomnę. Facebooka, instagrama używam tylko do pracy a i tak ciągle mnie rozpraszają. Kwestia pracy nad sobą.

  • Dokładnie, dlatego warto mieć ustalone pewne ograniczenia i trzymać się ich przez cały czas 🙂 np. nie nie zaglądać na FB przez 2 godziny

 8. Ala Res WYSPA SZCZĘŚLIWA

  Oj, od zawsze mam problem z porządkiem na biurku i organizacją czasu pracy. Choć jestem w tym coraz lepsza, trójka dzieci nie ułatwia zadania;)

 9. Dżyzas, to wygląda jak idylla…. Gdybyś ty widział moje stanowisko pracy ….

 10. Z utrzymaniem porządku na biurku nie mam problemów, ale w laptopie – już tak! Czasem zapisuję coś na szybko, pod dziwną nazwą – a potem ile szukania, bo wiem, że gdzieś na pewno jest, ale gdzie? Trzeba wykorzystać wolną chwilę na uporządkowanie tego wszystkiego…

 11. Marta

  zazwyczaj jestem zorganizowana i wszystko mam zaplanowane, jednak ejsli chodzi o sama organizacje pracy to niestety… mam wiele do poprawy 🙂 zazwyczaj wlaczam tv ktory rozprasza mnie tak bardzo ze tekst na bloga pisze jakies pol godziny dluzej niz powinnam a przegladanie fb zamiast wstawienie tresci na swojego fanpage to po prostu moja zmora! 🙂 wezme sobie rady do serca i postaram sie w koncu cos zmienic!

 12. Marina

  Fajny masz plan (czas pracy) na swoj dzien, ale domyslam sie, ze wymaga on niezlej samodyscypliny. Podziwiam 🙂

 13. Małgorzata Ostrowska

  Masz rację na dobrze zorganizowanej przestrzeni pracuje się o wiele lepiej.

 14. Fajny artykuł, dzięki. Sama spędzam przy komputerze jakieś 10-12 h dziennie 🙁 Ciężko o samodyscyplinę…

  • 10-12 h dziennie to dużo, ja staram się nie przekraczać 8, a dodatkowo te 8 godzin i tak rozdzielam na kilka godzin rano i po południu. O kręgosłup trzeba dbać, bo jest tylko jeden 🙂 Dlatego od niedawna zacząłem jeszcze wykonywać specjalne ćwiczenia rozciągające kręgosłup 🙂

 15. Bielecki.es

  Dobre opracowanie sam od dawna stosuję cześć z tego co opisałeś. Bez dobrej organizacji samego miejsca pracy nie jesteśmy tak efektywni jak moglibyśmy być w optymalnych warunkach. 😉

 16. Qursantka

  Ja czasem zapominam o przerwach … a czasem o bożym świecie 😉

 17. Łączę pracę w domu z pracą w różnych instytucjach i czasem wychodzi to bardzo dobrze, a czasami potrzeba mi dużo motywacji, aby wykonać najprostsze zadania.

 18. Edyta Mój kawałek podłogi

  Mam wrażenie, że warto dodać też informację o uświadomieniu najbliższych 😉 czasem to oni są moimi największymi rozpraszaczami w pracy.

  • Racja, szczególnie jeśli pracujemy w domu, a żona i dzieci mogą się przekomarzać obok naszego biura. Mi pomaga wtedy wyznaczenie sobie odpowiednich godzin pracy 🙂

 19. Jeśli chodzi o bloga to niestety nie mam stałego miejsca pracy ale staram się chociaż wpisy i zdjęcia w komputerze mieć tak zorganizowane, aby tworzyło to pewną stałą. Pomaga. 🙂

 20. Małgorzata Śmiechowicz

  Ciekawe przemyślenia i polecane programy

 21. Rozpraszacze są okropne i bardzo ciężko z nimi czasami walczyc…. ale na szczęście jest to możliwe

 22. Zgadzam się z każdym punktem, choć nie ukrywam, że doceniłabym możliwość pracy z każdego miejsca: )

 23. Co to za „specjalne naklejki na monitor(z aplikacji GooglePlay)”? Podasz link? Pozdrawiam

 24. Dawid Popielawski

  Z jednej strony cieszę się, że moja przyszła praca zawodowa nie będzie związana z pracą przy komputerze. Z drugiej jednak, jako bloger sam doświadczyłem wielokrotnie problemów z ogarnięciem planu pracy, organizacją czasu i wszystkim co nieprzewidziane. Ale pomaga mi pisanie tego samego dnia i mniej więcej, o tej samej godzinie. Nawet, jeśli nie miałbym napisać dwóch tekstów w tygodniu, to lepiej wychodzę na tym pisząc o stałej porze 🙂

  • Dokładnie stałe pory to podstawa, więc staram się o to zadbać, chociaż czasami muszę się pilnować, aby nie pracować zbyt długo i wieczorem 🙂

 25. My Home Rules

  Dla mnie bardzo ważny jest porządek na biurku i że nie ma żadnych rozpraszaczy typu TV czy radio.

 26. Marcin Okuniewicz

  Ładny masz widok z okna 🙂
  Ostatnio się przeniosłem na własne biurko
  jest lepiej, chociaż jest mniejsze.
  zamontowałem łapkę do komórki i mogę nagrywać 🙂

  dzięki za fajny artykuł

 27. Ewa

  Porządek na biurku pomaga mi się skupić, nic mnie tak nie rozprasza jak kurz 🙂

 28. Ja muszę coś zrobić z moim miejscem pracy, bo nie mam żadnego konkretnego, a taka praca wszędzie to praca nigdzie :/

 29. Zupełnie się zgadzam. Ja do efektywnej pracy muszę mieć dobrze zorganizowane i idealnie uporządkowane miejsce. Inaczej się rozpraszam.

  • Dokładnie, rozpraszaczy najlepiej się pozbywać, a porządek wokół ma później przełożenie na uporządkowaną pracę, więc również polecam 🙂

 30. Pewnie, że znalazły się dwie rzeczy do korekty we właściwej organizacji pracy, o jednej już wcześniej myślałam, ale zwlekałam z wdrożeniem z lenistwa. 🙂

  • Dobrze, że to w ogóle dostrzegasz. Samoanaliza to już dobry krok do zmian. Powodzenia w kolejnych 🙂

   • Przerwy robię co półtorej godziny, przy moim trybie pracy najlepiej się sprawdzają, taka dwudziestominutowa odskocznia od pracy potrafi wystarczająco odprężyć człowieka. 🙂

    • Super, że udaje Ci się robić takie przerwy. Każda z nich później przyczynia się do zwiększenia Twojej wydajności w pracy i u mnie jest podobnie 🙂

     • Dzień zaczynam o czwartej rano, dlatego takie przerwy są koniecznie, a i jeszcze jedna w południe, półgodzinna, na spacer z psem, zaczerpnięcie aktywności fizycznej i świeżego powietrza. 🙂

     • Ważne, że masz swój plan i się go trzymasz. Jeśli dbasz o sen, wypoczynek i aktywność fizyczną, to gratulacje. O to powinien zadbać każdy z nas 🙂

 31. Super materiał. Będę odwiedziała Twój blog częściej. Ja jeżeli mam pracować w domu to w zasięgu wzroku muszę mieć porządek inaczej nie mogę się skupić, a co najlepsze że uwielbiam wtedy siedzięć pod kołdrą w łóżku niż przy stole. 🙂

  • U mnie z porządkiem jest podobnie, to dobra oznaka, bo później dbamy o porządek w naszej pracy 🙂 Natomiast siedzenie w łóżku na dłuższa metę odradzam, kręgosłup dałby o sobie znać. Biurko i wygodny fotel to podstawa 🙂

 32. aRTofFOTO

  To, że pracujemy, siedząc przy komputerze, nie oznacza, że się nie męczymy. Kilka godzin „dłubaniny” potrafi nas znużyć nie mówiąc już o konsekwencjach kilkuletniej pracy w takim trybie. Dlatego warto zadbać o komfort miejsca pracy i o pewne nawyki, o których mówisz. Rzeczywiście przerwa na gimnastykę czy zjedzenie owoca pomoże zachować świeżość umysłu i uchroni od przeciążenia ciała prowadzącego do uczucia zmęczenia . Warto zatem o tym przypominać do znudzenia. Pozdrawiam.

  • Zgadzam się w pełni i dlatego staram się z tym dzielić z innymi 🙂 Masz rację, że po wielu latach pracy w nieodpowiednim miejscu pracy mogą pojawić się poważne i smutne konsekwencje. Dlatego warto ich uniknąć.

 33. Jako blogerka korzystam z aplikacji Wunderlist. To mój organizer. Zapisuję tam wszystkie pomysły na wpisy. Dzięki temu nie mam problemu z weną twórczą.

 34. Oj każdy ma coś do poprawy 😉 Jako pędząca kula chaosu ciągle muszę jakieś grafiki robić, żeby nie zapominać i nie rozpraszać się wszystkim wokół 😛

Leave a Reply

Theme by Anders Norén