Blog CopywriterExpert o SEO i Pozycjonowaniu stron www

Copywriting, Content Marketing, SEO, SEM i Pozycjonowanie stron internetowych w jednym miejscu.

Copywriting

Kim jest Ghostwriter, Pisarz Widmo? A czym Ghostwriting?


Ghostwriter
to osoba redagująca na zlecenie różnego rodzaju opowiadania, artykuły, teksty piosenek, sprawozdania, książki i wiele innych treści. Co ważne, nigdy nie zostają one opublikowane pod nazwiskiem Ghostwritera. I właśnie w tym tkwi same sedno tej nazwy. Autor zawsze pozostaje nieznany, więc jego treść jest opublikowana pod nazwiskiem zleceniodawcy bądź bez.

Czasami Ghostwriterzy zajmują się tworzeniem specjalnych biografii znanych gwiazd, jak i biznesmenów. A wybrani przygotowują dokładne przemówienia dla polityków.

Pochodzenie nazwy Ghostwriter

ghostwriter-ghostwriting-pisarz-widmo-copywriter-cennik-copywriting-cennik

Słownik języka polskiego podkreśla, że „Ghostwriter to osoba pisząca teksty dla innej osoby, występującej jako ich mniemany autor”. Nazwa została opublikowana w książkach Roberta Harrisa „Duch”. To właśnie na jej podstawie powstała produkcja filmowa Romana Polańskiego pt. „Autor Widmo„, w której jest przedstawiona historia z życia „murzyna”, czyli „ducha”, inaczej „ghostwritera”.

Jego zadanie polega na napisaniu książki dla znanego polityka Wielkiej Brytanii. Ma ona powstać na bazie notatek, które skrywają w sobie śmiertelne i niebezpieczne tajemnice. Duch nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i wpada z pułapkę, z której nie może się już wycofać. Mogę szczerze polecić zarówno książki, jak i sam film.

Oto trafiler dla zainteresowanych 🙂 Filmweb ocenia film na 7.2/10, co oznacza, że film znajduje się na wysokiej pozycji. Jeśli już mieliście styczność z tym filmem czy książkami bądź będziecie mieć, to podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Z pomocy Ghostwritera korzystali i nadal korzystają znane osoby. Na przykład w świecie polityki Hilary Clinton i Ronald Reagan. W literaturze z pomocy Ghostwritera skorzystał L. J. Smith i Tom Clancy. Natomiast w świecie muzyki taka osoba przyczyniła się do powstania pewnych utworów Justina Timbelake’a i zespołu One Direction.

Ghostwriting, Ghostwriter, a polskie prawo!

przepisy-i-prawo-na-ghostwriting-prawo-a-ghostwriter-copywriter-copywriting

„Pisarz Widmo” nigdy nie ukazuje własnej tożsamości i nie przedstawia portfolio ukazującego jego dzieł wykonanych dla klientów. W tej kwestii pozostaje anonimowy. Dzieje się tak, ponieważ „Polskie prawa autorskie są niezbywalne”. Tak więc nie można ich publikować pod nazwiskiem klienta, czyli zleceniodawcy. Jedynym wyjątkiem z takiej sytuacji jest sprzedaż bądź nieodpłatne przekazanie majątkowych praw autorskich.

Zdarza się, że Ghostwriterzy podpisują z klientami tajną umowę, na podstawie której obiecują, że pozostaną anonimowi.

Ghostwriting to termin związany z pracą Ghostwritera, który za odpowiednie wynagrodzenie zobowiązuje się napisać książkę, artykuł, przemówienie bądź inne utwory słowne. Przez to prawa autorskie przechodzą na zamawiającego. Podczas publikacji utworu ma on możliwość podpisania się pod nim swoim imieniem i nazwiskiem. Przez to twórców takich utworów traktuje się jak duchy, gdyż nie są oni znani odbiorcom, czytelnikom.

Ghostwriting jest bardzo powszechny w USA, co sprawia, że powstaje nawet zawód Ghostwritera. Natomiast w Polsce powstały pewne uregulowania prawne, które negatywnie odnoszą się do Ghostwritingu. Wynika to z przepisów dotyczących „Prawa Autorskiego”. Zawierane umowy ghostwritingowe po pewnym czasie mogą być nieważne, gdyby pierwotny autor chciał dochodzić swoich praw związanych z naruszeniem prawa autorskiego i kodeksu cywilnego.

Nauka i Powieść

W publikacjach naukowych pojawia się pojęcie „ghost autorship”. To osoba, która miała pewien wkład pracy na opracowanie takiej publikacji bądź przeprowadzenie pewnych badań. Autorzy dziękują im zazwyczaj na końcu takiej publikacji.

Jeśli chodzi o powieść, to prace Ghostwritera ukazuje pisarka Lisa Jane, która samodzielnie wykonała pierwszych 7 części „Pamiętników Wampirów”. Pozostałe napisał nieznany Pisarz Widmo.

23 Comments

 1. wiele książek w PL które są np o jakimś serialu i niby są napisane przez bohaterkę serialu jest autorstwa Ghost writerów 🙂

 2. Ola

  Słyszałam o ghostwriting, ale nie miałam pojęcia, że nadal jest on powszechny w obecnym czasie. Napewno wygodna opcja jeśli artykuł wyciąga tak zwane brudy, czy dotyczy ważnych osób…

 3. Też zdarzało mi się pracować jako ghostwriter. Przykro było patrzeć, jaką popularność i kasę niosły moje teksty komu innemu – sama dostawałam za nie grosze. Zrezygnowałam!

  • Często tak bywa. Dlatego przed podjęciem współpracy warto dokładnie ocenić, jaką wartość posiadają bądź będą posiadały nasze dzieła, np. teksty. 🙂

 4. Oglądałam ten film! Bardzo mi się podobał, także dlatego, że interesuję się literaturą i pisaniem. Dużo czytałam też o ghostwritingu:-)

  • To ciekawe, na pewno zachęcisz tym wpisem innych do obejrzenia. Ja również polecam i prawdopodobnie wynika to także z zainteresowania literaturą i pisaniem, czyli podobnie jak u Ciebie. Ale zapewne innym odbiorcom również się spodoba!

 5. Film bardzo intrygujący! Wpisuję na listę „do obejrzenia”, tym bardziej jako copywriter/redaktor tudzież bloger. Na szczęście wszędzie pod własnym nazwiskiem 🙂

 6. Nawet nie słyszałam o takiej nazwie, a cóż dopiero o takich ukrytych autorach. Szkoda, że pozostają w ukryciu

  • szkoda szkoda. Ale często sami się na to decydują. Dokładnie wiedzą, z czym wiąże się ich praca i są na to gotowi. Istota, aby właściwie wycenili swoją anonimowość 🙂

 7. Przeczytałam wpis z przyjemnością. Bardzo podobał mi się także film „Autor widmo”. Interesujący temat i ciekawie ujęty. Super 🙂

  • Dziękuję pięknie. Jestem zachęcony do stworzenia kilku nowych wpisów i pojawią się w najbliższym tygodniu 🙂 Film polecasz, więc zachęciłaś nowych czytelników – ja również polecam i pozdrawiam.

 8. Nie wiedziałam, że ta osoba ma takie określenie. W sumie nie dziwi to, że nie mogą pokazywać swoich dzieł w portfolio – to by popsuło całą ideę zawodu. Z drugiej strony, pewnie bywa to frustrujące…:)

  • Frustrujące najczęściej wtedy, gdy widzą sukces, jaki zyskało ich dzieło, mimo że otrzymali za nie nędzne pieniądze. Ale również z taką sytuacją muszą się liczyć. To dość ciekawy zawód, ale na pewno nie dla każdego. Wymaga pewnych poświęceń, a zarazem dobrej oceny.

 9. Czytałam książkę, o której wspomniałeś. Wywarła na mnie spore wrażenie. Film był przeciętny w porównaniu do pierwowzoru.

  Jeśli chodzi o ghostwriting, to zawsze nieco fascynowała mnie tego typu praca. Mieć talent, ale nie mieć z niego sławy.

 10. Możesz coś więcej podać na temat tych uregulowań prawnych w Polsce odnośnie ghostwritingu?

  • Na podstawie art. 58 § 1 Kodeksu Cywilnego, art. 78 Prawa Autorskiego i art. 16 Prawa Autorskiego wynika, że umowy Ghostwritingowe nie są prawnie uregulowane, są bezwzględnie nieważne, ponieważ niby stanowią obejście wyższej wspomnianych praw, które są zatwierdzone. Więc zawsze rzeczywisty autor, nawet po zawarciu umowy może dochodzić swoich prac i z czasem uznać, że umowa nie była ważna. Możliwe, że za krótki czas się to zmieni i umowy ghostwritingowe będą już zlegalizowane. Gdyby więc pewien autor dochodził swoich praw, mimo że wcześniej podpisał umowę ghostwritingową, to tak naprawdę ma pewną przewagę, choć można się zawsze odnieść do ogólnej praktyki obrotu – czyli popularności takich umów na rynku. Jeśli więc chcemy podpisać umowę z ghostwriterem, to musimy być jego całkowicie pewni. Pomocne okazuje się jeszcze „oświadczenie o przekazaniu praw autorskich”. Gdyby się coś zmieniło, to dam znać 🙂

 11. Agata

  Ghostwriting to chyba trudny zawód. O ile pisanie przemówień, biografii, krótkich tekstów dla polityków lub innych „bardzo zajętych osób” wydaje się zrozumiałe, tak pisanie powieści lub innego „dużego” utworu dla kogoś innego – nie bardzo. Wydaje mi się, że to marnowanie własnego potencjału.

  • Ghostwriting to na pewno trudny kawałek chleba. Ale czasami może okazać się bardzo przydatny. Np. czasami ghostwriterzy tworzą biografię znanych i popularnych osób 🙂

 12. Filmu nie oglądałam, jeszcze przede mną ta przygoda. 🙂
  Ghostwriting wydaje się bardo interesującym zajęciem, podejrzewam, że pisanie tekstów jako widmowy autor sprawia nieraz więcej satysfakcji niż tych, które obligują do podpisania własnym imieniem i nazwiskiem. 🙂

Leave a Reply

Theme by Anders Norén